Naslovnica Gospodarstvo Slovensko ribištvo, lov na ciplje in sestanek z Italijani

Slovensko ribištvo, lov na ciplje in sestanek z Italijani

Avtor: Spletno Uredništvo
V zadnjih urah sta se zvrstili dve novici, ki sta pomembni za slovensko gospodarsko panogo ribištva. Objavljen je bil vsakoletni uradni poziv k organiziranemu ribolovu zimskih jat cipljev, na slovensko-italijanskem ministrskem srečanju na Brdu pri Kranju pa je bilo govora tudi o ribištvu v Jadranskem morju.
Slovensko ribištvo, lov na ciplje in sestanek z Italijani

Zimski pogled na Piranski zaliv, kjer se običajno pojavljajo jate cipljev  (foto: SJ)

Z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je prišlo obvestilo, da so na enotnem državnem portalu pravkar objavili javni poziv za prijavo k udeležbi pri organiziranem ribolovu zimskih jat cipljev v portoroškem in strunjanskem ribolovnem rezervatu. Odločeno je bilo, da bo ribolov zimskih jat cipljev lahko tokrat potekal od 1. decembra letošnjega leta pa vse do 30. aprila prihodnjega leta.

Organiziran ribolov zimskih jat cipljev in drugih vrst pridnenih rib je dolgoletna tradicija, za ohranjanje katere je nujna primerno organizirana skupina ribičev, ki ima vnaprej določenega vodjo. Imetniki posebnega dovoljenja bodo lahko kot vedno lovili le v organizirani skupini pod vodstvom vodje skupinskega ribolova in ne kot posamezniki. Gospodarskemu ribolovu pa so se posvetili na slovensko-italijanskem ministrskem srečanju na Brdu pri Kranju.

 »Slovenski morski ribiči del svojega ulova prodajo na ribiški borzi v Trstu, zato je z vidika skupne ribiške politike za Slovenijo pomembno, da v sodelovanju z vsemi pristojnimi organi vzpostavimo e-izmenjavo obvestil o prodaji, kar bo omogočilo ustrezen nadzor skladno s pravili EU. Poleg tega je zaradi vse večjega vpliva podnebnih sprememb ključno, da države EU, še posebej tiste v isti morski regiji, sodelujejo,« je tam povedala državna sekretarka Eva Knez.

Slednja je kot del Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) pristojna tudi za področje ribištva, na sestanku z italijanskimi kolegi pa je bilo govora tudi o izmenjavi znanj, o možnih ukrepih v podporo ribičem in ribogojcem, prodaji ribiških proizvodov, o vplivu podnebnih sprememb na morsko okolje ter o morebitnih protiukrepih na klimatske spremembe.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.