Skupno evropsko podjetje za visokozmogljivo računalništvo (EuroHPC) je dosedanjim sedmim predlogom v za ustanovitev tovarn umetne inteligence (UI) v EU dodalo še šest novih. Med temi novimi tovarnami umetne inteligence bo ena zaupana tudi Sloveniji, kar pomeni zagon novega superračunalnika in pa tudi dodatno učvrstitev položaja naše države med globalno elito na tem visokotehnološkega področju.

Priložnostna grafika Komisije EU (foto: Komisija EU/MDP-MVŠZI)
Ministrstvo za digitalno preobrazbo (MDP) in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVŠZI) sta potrdila, da bo v okviru pobude EU v Sloveniji vzpostavljena ena od 6 novih tovarn UI, ki bo tudi podprta z novim zelo zmogljivim superračunalnikom. Ostale nove tovarne UI bodo gostili v Avstriji, Bolgariji, Franciji, Nemčiji in na Poljskem. To naj bi pomenilo skupno nacionalno naložbo in naložbo EU v višini približno 350 milijonov evrov.
»Vse tovarne umetne inteligence bodo združene in medsebojno povezane ter bodo služile nacionalnim strategijam UI in vseevropskemu ekosistemu UI. Tovarne bodo omogočile privilegiran dostop za zagonska podjetja na področju umetne inteligence, v nekaterih primerih pa se bodo v njih ustanavljala tudi mala in srednje velika podjetja,« so ob tem pojasnili z MDP in z MVŠZI.
Dodali so informacijo, da naj bi prvih sedem tovarn umetne inteligence, ki so bile izbrane že konec lanskega leta, začelo delovati aprila letos. Med temi je tudi italijanska tovarna UI, pri kateri bosta sodelovali tudi avstrijska in slovenska stran. Prav tako se aprila obeta razpis za izbor anten za tovarne UI, ki ga bo objavilo skupno podjetje EuroHPC. Sicer bo v projektu gradnje novih tovarn za UI sodelovalo 21 držav članic in 2 pridruženi sodelujoči državi.
Poleg tega EU predvideva, da bi že letos po vsej Evropi vzpostavila več ‘gigatovarn umetne inteligence’ oz. ‘AI Gigafactories’. Gre za velike visokozmogljive računalniške kapacitete, ki bodo namenjenih razvoju modelov in aplikacij umetne inteligence naslednje generacije. Infrastruktura in storitve tovarn UI so bistvenega pomena za polno izkoriščanje potenciala UI v EU. Strategija Komisije EU pa pravi, da bo Evropa postala celina UI.