Naslovnica Slovenija Pojasnila in podatki pred spremembami gradbene zakonodaje

Pojasnila in podatki pred spremembami gradbene zakonodaje

Avtor: Spletno Uredništvo
Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo nekaj pojasnil glede izdaj gradbenih dovoljenj, glede rokov izdaj in glede svojih pristojnosti, pa tudi nekaj zanimivih statističnih podatkov. Ministrstvo namreč pravkar pripravlja noveli prostorske in gradbene zakonodaje, prav jutri pa se izteče rok za pripombe javnosti.
Pojasnila in podatki pred spremembami gradbene zakonodaje

Pogled na eno od gradbišč državnega projekta projekta Drugi tir (foto: BeGR8 Media/FB Drugi tir)

Po podatkih Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) so za obdobje med januarjem leta 2023 in julijem leta 2024 ugotovili, da je povprečni čas za izdajo gradbenega dovoljenja za stanovanjsko stavbo v Republiki Sloveniji znašal točno 130 dni. Dovoljenje pa je lahko izdano tudi v samo 5 dneh, kot se je zgodilo v primeru nujno potrebnega nadomestitvenega objekta za obnovo po poplavah.

Roki za izdajo gradbenih dovoljenj za zahtevne industrijske objekte v Sloveniji običajno trajajo od 18 do 24 mesecev, v večini evropskih držav pa se ta rok po podatkih Evropske komisije vleče najmanj 5 let. Z MNVP so pojasnili, da so pri tovrstnih objektih postopki daljši, saj se vanje vključi več stranskih udeležencev, presoja vplivov na okolje je še bolj temeljita, obstaja pa tudi možnost ‘tehtanja’ glede morebitne prevlade javne koristi.

Dodali so informacijo, da so v lanskem letu 2024 na ministrstvu za izdajo gradbenega dovoljenja (v pristojnosti reševanja na državni ravni) povprečno potrebovali153 dni, za integralna gradbena dovoljenja (vključen je postopek PVO) 221 dni, za uporabna dovoljenja na državni ravni (vključeni so tehnični pregled, dopolnitev zahtev tehničnega pregleda in izdaje uporabnega dovoljenja) pa 53 dni.

»Vzorčni primer dobre prakse izdaje gradbenega dovoljenja na MNVP je prenova nekdanjega ljubljanskega Koloseja, kjer je bila s strani investitorja oddana popolna vloga (niso bile potrebne nobene dopolnitve), gradbeno dovoljenje pa smo tako lahko izdali v 30 dneh,« so še pojasnili z MNVP in spomnili, da ‘Gradbeni zakon’ eksplicitno navaja, v katerih primerih je ministrstvo sploh pristojno za izdajo gradbenih dovoljenj.

Gre za objekte z vplivi na okolje in za objekte splošnega družbenega pomena (objekti za športne in kulturne prireditve, bolnišnice), večje kompleksne stanovanjske soseske, protokolarne objekte, objekte posebnega pomena za varnost države, industrijske stavbe, gradbene komplekse, objekte prometne infrastrukture, cevovode in energetske vode, vodne objekte, odlagališča radioaktivnih odpadkov, jedrske in sevalne objekte.

MNVP sicer pravkar pripravlja noveli prostorske in gradbene zakonodaje, po katerih se bo mnenjedajalce zavezalo k večji transparentnosti dela in k enotnemu roku 30 dni za izdajo mnenja o skladnosti, odpravilo anomalije pri dokazovanju pravice za gradnjo, ukinilo obveznost prijave začetka gradnje za enostavne stavbe, poenostavilo postopke ugotavljanja skladnosti gradnje z gradbenim dovoljenjem ter omogočilo hitrejše ukrepanje gradbene inšpekcije.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.