Naslovnica Slovenija Planincev je vse več, PZS pa vedno skrbi za varnost

Planincev je vse več, PZS pa vedno skrbi za varnost

Avtor: Spletno Uredništvo
Tudi statistični podatki potrjujejo ugotovitve Planinske zveze Slovenije, da se v zadnjih letih vse več Slovencev navdušuje nad gorami. Lani je bilo v 301 registriranem planinskem društvu včlanjenih že skoraj 64 tisoč ljudi. Sveže številke kažejo, da bi lahko letos ta rekord padel. Bolj kot rekordne številke pa je pomembna varnost pri obiskovanju gorskega sveta, na kar pri Planinske zveze Slovenije vseskozi resno opozarjajo.
Planincev je vse več, PZS pa vedno skrbi za varnost

Markacija in žigi, staro in mlado… (foto: Manca Ogrin /PZS)

V času pandemije koronavirusa Covid 19 je v Sloveniji razumljivo prišlo do upada obiska gora, zadnja tri leta pa se trend spreminja in tudi v Planinski zvezi Slovenije (PZS) se članstvo znova povečuje. Po uradnih podatkih za lansko leto 2024 je bilo v PZS včlanjeno 301 društvo, v ta seznam pa so vključena planinska društva, klubi in postaje Gorsko reševalne službe (GRS).

Skupno število vseh članov teh organizacij je lani naraslo do 63.931, pri čemer je največ posameznikov včlanjenih na Savinjskem, Gorenjskem in v osrednji Sloveniji. Sicer glede na število prebivalcev Slovenije to pomeni 3 % vsega življa. Od vseh članov PZS je bilo lani več kot 20.700 ‘mladih planincev’ (od predšolskih otrok pa do 26 let), povprečna starost v društvih je 40 let, medtem ko delež žensk znaša 47,3 %. Objavili pa so tudi povsem nove številke.

»Po podatkih na dan 31. 3. 2025 je v Planinsko zvezo Slovenije letos včlanjenih že 49.238 posameznikov. Kot razlog za včlanitev planinci navajajo popuste pri prenočevanju v planinskih kočah, ugodnosti pri nakupu planinske opreme, več različnih vrst zavarovanja ter možnost sodelovanja v številnih planinskih dejavnostih in družbo znotraj planinskih društev oziroma klubov,« so ob objavi včerajšnjih svežih številk pojasnili s Planinske zveze Slovenije.

Poudarili pa so segment varnosti, saj je najbolj razširjena oblika za  pridobivanje izkušenj in znanja udeležba na organiziranih turah pod vodstvom vodnikov PZS. Statistični podatki potrjujejo, da na takšnih organiziranih turah praktično ni nesreč, oz. so tudi po podatkih Gorske reševalne zveze Slovenije v zadnjih 15 letih zabeležili manj kot eno intervencijo na leto. Tudi če se nesreča zgodi, pa je vsekakor bolje biti v družbi izkušenih planincev…

 

 

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.