Naslovnica Magazin Analiza trendov glede inovacij in prijav patentov v Evropi

Analiza trendov glede inovacij in prijav patentov v Evropi

Avtor: Spletno Uredništvo
Z Evropskega patentnega urada so pred kratkim objavili podatke o evropskih trendih s področja inovacij in prijav patentov v letu 2024. Največ inovacij so lani prispevala velike gospodarske družbe, ki prihajajo iz skupine najbolj razvitih držav sveta.
Analiza trendov glede inovacij in prijav patentov v Evropi

Grafični prikaz lani najbolj produktivnih 10 podjetij na področju inovacij (foto: IPPR/EPO)

Z Evropskega patentnega urada (EPO) so predstavili podatke, po katerih so lani glede držav izvora patentnih prijav še naprej prednjačile ZDA, sledile so Nemčija, Japonska, Kitajska in Južna Koreja. Evropske države so prispevale 43 % vseh vlog, ostalih 57 % pa jih je bilo iz drugih delov sveta. Največja rast prijav bila iz Južne Koreje (+4,2 %), Kitajska je zabeležila le 0,5 % rasti, upadle pa so prijave iz ZDA (-0,8 %) in iz Japonske (-2,4 %).

»Samsung je bil novi najboljši prijavitelj na EPO leta 2024, Huawei je padel na drugo mesto, sledijo pa mu LG, Qualcomm in RTX. Med prvih 10 so štiri podjetja iz Evrope, dve iz Republike Koreje, dve iz ZDA ter po eno podjetje iz Kitajske in Japonske. Medtem ko med prvimi petimi na EPO v letu 2024 prvič ni bilo nobenega evropskega podjetja, pa jih je med ‘top 25’ kar 9, kar je 2 več kot leta 2023,« pa so razvrstitev EPO po gospodarskih družbah posredovali s slovenskega podjetja IPPR.

Lani je bil največji segment evropskih patentnih prijave prvič s področja računalniških tehnologij, kar vključuje tudi umetno inteligenco (UI). Na tem področju so lani našteli kar 16.815 novih patentnih prijav, največjo rast so pa so zaznali pri električnih strojih, aparatih in energetiki (+8,9 % v primerjavi z letom pred tem). Za to naj bi imel zasluge predvsem napredek v tehnologijah čiste energije in še posebej pri inovacijah glede baterij (+24 %).

Zanimivi so tudi podatki, da so v lanskem letu so 22 % patentnih prijav z evropskim poreklom prijavili posamezni izumitelji ali mala in srednja podjetja, 7 % pa so prijavile evropske univerze in javne raziskovalne organizacije. Številke torej potrjujejo, da leta 2023 uveden sistem ‘Enotnega patenta’ očitno deluje dobro.

Sistem se po mnenju EPO še naprej krepi, saj inovatorjem ponuja preprostejšo in dostopnejšo patentno zaščito v 18 državah članicah EU z eno samo zahtevo pri EPO. Enotna zaščita je tako lani bila zahtevana za 25,6 % vseh evropskih patentov, kar predstavlja več kot 28.000 zahtev.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.