Včeraj ob petih zjutraj je v Splitski bolnišnici umrl Oliver Dragojević. Velikan dalmatinske glasbe je umrl v 71 letu starosti, vzrok smrti pa je bil pljučni rak. Oliver je že zdavnaj postal legenda, saj je na glasbeni sceni uspešno deloval okroglih 50 let in v tem času spesnil številne hite.
Oliver Dragojević je bil odličen glasbenik s prepoznavnim glasom in tvorec mnogih uspešnic (foto: Frka/commons.wikimedia.org)
Oliver Dragojević je bil starosta dalmatinske glasbe, priljubljen po vsem Balkanu in marsikje po svetu. Rojen je bil leta 1947, z glasbo pa se je začel ukvarjati že kot otrok, ko naj bi mu oče podaril harmoniko, s katero je kot petletni deček zabaval potnike na trajektu med rodno Korčulo in Splitom. Prvi resni glasbeni nastop je imel leta 1961, njegova kariera je skokovito poskočila šele šele sredi sedemdesetih let, ko se je prelevil v vrhunskega izvajalca.
Od tedaj do danes je v rednih preslednih izdal 23 albumov in 13 kompilacij, na njih pa se je zvrstilo ogromno uspešnic. Najbrž na prostorih nekdanje Jugoslavije ni bilo človeka, ki ne bi poznal pesmi ‘Skalinada’, ‘Malinkonija’, ‘Romanca’, ‘Oprosti mi, pape’, ‘Vjeruj’ u ljubav’, ‘Nadalina’, ‘Štorija’, ‘Luce mala’, ‘A vitar puše’, ‘Anđele moj’, ‘Što to bješe ljubav’, ‘Cesarica’, ‘Lipi moj anđele’ in mnogih drugih Oliverjevih hitov.
Svojo popularnost je ‘Oli’ nadgradil z izjemnimi koncertnimi nastopi, med karerimi velja posebej omeniti razne festivale. Organizatorji so se kar pulili zanj, občinstvo je cenilo njegov trud na nastopih. Bil je profesionalec, vseeno pa se ni obnašal zvezdniško, ostal je skromen. Zanj je bila ena od najbolj pomembnih stvari v življenju preživeti poletni čas in uživati na rodni Korčuli. Čeprav bi lahko prav poleti s koncertiranjem zaslužil največ, so bili zanj bolj pomembni barka in ribolov. Zaradi svoje osebnosti, talenta in znaja je bil zelo cenjen tudi med drugimi glasbeniki.
Pravzaprav Oliver ni umrl, saj ga bo njegova glasba večno ohranila pri življenju.