Tehnološki center Ljubljana.tech je gostil osrednji letni dogodek slovenskega podjetniškega ‘startup’ okolja, ki so ga poimenovali ‘Forum 100 % Startup’. Tam so predstavniki Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) predstavili razvojne spodbude za zagon inovativnih podjetij in pa tudi javni razpis v vrednosti 10 milijonov evrov.
Več kot 100 podjetniških navdušencev se je udeležilo ‘Foruma 100 % Startup’ v tehnološkem centru Ljubljana.tech, ki se nahaja v ljubljanskem BTC-ju. Forum, ki je postal osrednji letni dogodek za celotno slovensko ‘startup’ sfero, so pripravili v Tovarni podjemov (‘Start:up Slovenija’) v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom (SPS) ter z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ).
Forum se je skozi leta utrdil kot osrednji dogodek slovenske startup skupnosti, tam pa običajno organizatorji skupaj s partnerji predstavijo aktualne javne in zasebne podporne programe za startupe, vse domače in mednarodne novosti ter tudi najpomembnejše dosežke slovenskega startup ekosistema. Poleg tega je bilo letos na forumu govora o AI revoluciji, predstavljeni pa so bili tudi slovenski podjetniki, ki so bili v letu 2024 izjemno uspešni.
Tokrat so bili to Jakob Šušterič s podjetja MESI, Ursula Lavrenčič – ustanoviteljica in direktorica KOBI-ja (podjetje je bilo nagrajeno v dveh kategorijah globalnega natečaja podjetja OpenAI), Nina Strajnar – soustanoviteljica in direktorica podjetja Fliqa (‘Slovenski startup leta 2024’), Franci Zidar, direktor in so-ustanovitelj Bird Buddy-ja (letos načrtuje prodajo v višini 60 mio evrov) ter Rok Zorko iz sklada Silicon Gardens.
Med prisotnimi je bilo vsekakor največ interesa za nov javni razpis, ki predvideva možnost črpanja 10 milijonov evrov javnih sredstev. »SPS bo oblikoval Slovenski kapitalski sklad za zagonske inovacije, s katerim nagovarja velikansko vrzel pri financiranju inovativnih podjetij s semenskim in tveganim kapitalom v Sloveniji. SPS bo izvedel javni razpis, podprta podjetja pa bodo izbrana na osnovi naložbene strategije skladov tveganega in/ali semenskega kapitala.
Pri tem bo vsekakor šlo za inovativna podjetja s potencialom globalne rasti,« je pojasnila Nina Urbanič s SPS. Zagonskim podjetjem pa bo tudi v prihodnjem letu na voljo priljubljena razvojna spodbuda za zagon inovativnih podjetij (P2), ker pa se programi te spodbude pričenjajo že v januarju, bo potrebno kar pohiteti s prijavami. SPS poleg finančne zagotavlja tudi vsebinsko podporo pod imenom ‘RazvojniPlus program’.
Gre za različne pospeševalniške programe, mentorsko podporo ter financiranje aktivnosti konzorcija inkubatorjev in tehnoloških parkov, pri čemer so posebej omenili čezmejna pospeševalnika za širitev na strateško pomembna trga Združenih držav Amerike in Združenih arabskih Emiratov (ZAE).
Prav ZAE, sodeč tudi po nedavni slovenski promociji na sejmu Gitex dejansko postajajo slovensko okno v arabski svet in mnoge azijske države. Program letošnjega foruma pa se je iztekel s pogovorom o učinkovitem upravljanju z intelektualno lastnino, saj je to področje v Sloveniji pogosto spregledano.