Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je sporočilo, da je bilo v pol leta izdanih več kot 12.000 pozitivnih odločb za dodelitev nepovratnih sredstev za investicije v obnovljive vire energije in trajnostno mobilnost. Največ sredstev naj bi šlo za sončne elektrarne za samooskrbo.

Sončna elektrarna ob hidroelektrarni Zlatoličje (foto: FB DEM)
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je letos družbi Borzen zaupalo izvedbo 13 javnih pozivov, katerih namen je učinkovito dodeljevanje nepovratnih finančnih sredstev za investicije v obnovljive vire energije in trajnostno mobilnost. Do danes jih je bilo objavljenih 10, za katere so na Borzenu prejeli več kot 16.000 vlog. V pol leta so pozitivne odločbe izdali več kot 12.000 vlogam, največ za sončne elektrarne za samooskrbo.
Posameznikom, podjetjem in javnim ustanovam je za izboljšanje energetske učinkovitost trenutno na voljo več javnih pozivov za koriščenje nepovratnih sredstev ali ugodnega kreditiranja. Za nepovratna sredstva za investicije v obnovljive vire energije pa precej zanimanja izkazujejo pravne osebe. Pozitivne odgovore na oddane vloge s tega področja je že dobilo skoraj 2000 vlagateljev, razdeljenih pa jim je bilo več kot 80 milijonov evrov.
Poleg tega ima Borzen v sklopu novoustanovljenega ‘Centra za spodbujanje prehoda na alternativna goriva v prometu’ odprte javne pozive za mestna in tovorna e-kolesa, za e-vozila za fizične osebe in e-vozila za pravne osebe ter ‘Javni poziv za dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud za nakup ali predelavo tovornih vozil in avtobusov na sintetični plin in biometan ter s pogonom na elektriko in vodik’.
»V pripravi so še javni pozivi za nakup električnih polnilnih mest za električna vozila, razvoj vseevropskega prometnega omrežja (TEN-T) ter javni poziv, vezan na nepovratne finančne spodbude za stroške nadgradenj tovornih vozil z aerodinamičnimi deli za zmanjšanje zračnega upora. S področja trajnostne mobilnosti je Borzen vlagateljem na podlagi več kot 4400 izdanih pozitivnih odločb dodelil skoraj 6 milijonov evrov nepovratnih sredstev.
Do konca leta 2026 pa jih bo na voljo še približno 21 milijonov,« so še pojasnili z MOPE in dodali, da lahko posamezniki, podjetja in javne ustanove, ki želijo zmanjšati stroške energetske oskrbe, a nepovratna sredstva ali ugodno kreditiranje preverijo tudi odprte javne pozive Eko sklada.