Bruselj je gostil pomembno zasedanje Sveta EU za telekomunikacije, na katerem so predstavniki držav članic EU sprejeli nove sklepe o ‘Agenciji EU za kibernetsko varnost (ENISA)’, o obvladovanju potreb EU po digitalni infrastrukturi, o sodelovanju z ITU, o digitalnem vključevanju držav Zahodnega Balkana in še o marsičem.
Na zasedanju ‘Sveta EU za telekomunikacije’ je bilo najprej govora o zagotavljanju strateške suverenosti in varnosti EU. Zato bodo potrebna redna in dovolj visoka vlaganja v nove tehnologije, kot sta na primer umetna inteligenca (UI) in kvantno računalništvo. Poleg tega bo potrebno izboljšati razmere za obratovanje malih in srednjih podjetij (MSP) ter okrepiti digitalne veščine prebivalstva držav EU.
Slovenijo je na tem sestanku zastopal vrh Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP). »Prisotni ministri so se seznanili tudi s poročili o ‘Svetovni skupščini za standardizacijo telekomunikacij’ (WTSA-24), avstrijskem referenčnem okviru za digitalne kompetence, mednarodnih dejavnostih Evropske unije na digitalnem področju, aktivnostih v zvezi z ‘Okvirno konvencijo Sveta Evrope o umetni inteligenci’ ter o človekovih pravicah, o demokraciji in o pravni državi.
Prav tako so obravnavali prihajajoči ‘Vrh o ukrepih na področju umetne inteligence’, ki bo februarja 2025 v Parizu, zaključke študije o prihodnosti poštnega sektorja, dogodke v okviru madžarskega predsedovanja EU na temo digitalnih zadev ter grško nacionalno strategijo za zaščito mladoletnikov na spletu,« so pojasnili z MDP in dodali, da je bilo govora tudi o sodelovanju z International Telecommunication Union (ITU).
Slovenska predstavnica je na zasedanju potrdila podporo naše države glede oblikovanja ključnih skupnih evropskih politik, kot so blaginja potrošnikov, ureditev trga, radijski spekter in država izvora. Glede ‘Digitalnega desetletja’ pa bo zaradi hitrega razvoja inovativnih tehnologij potrebno cilje redno posodabljati, istočasno pa podpirati razvoj in uvajanje tehnologij 6G ter ostalih novih tehnologij, da bi zmanjšali odvisnost od neevropskih rešitev.
Vse to po slovenskem mnenju ne bo možno brez večjega financiranja raziskav in razvoja, povečanje števila diplomantov v povezanih študijskih disciplinah ter tesnejšega sodelovanja med izobraževalnimi institucijami, raziskovalnimi sektorji in gospodarstvom industrijo.
Na zasedanju je Komisija EU je podala informacijo o mobilnem gostovanju z državami kandidatkami za članstvo v EU. Slovenska delegacija pa je Komisijo EU pozvala naj pohiti in pospeši postopke za čim popolno vključitev držav Zahodnega Balkana v sistem mobilnega gostovanja v EU.