Potem, ko je v okviru projekta SUPOP v sodelovanju z Univerzo v Mariboru in podjetjem Arctur nastalo interaktivno digitalno orodje SUPOP AAT, so slovenska podjetja in organizacije povabili, da prek tega instrumenta preverijo svojo zrelost pri uporabi odprtih podatkov.

Simboličen prizor vstopne spletne strani novega digitalnega orodja (foto: supop.si)
Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru je v okviru projekta SUPOP pripravila zasnovo spletnega vprašalnika in poskrbela tudi za razvoj odločitvenega modela, medtem ko je računalniško podjetje Arctur prispevalo tehnično osnovo z nagrajenim sistemom za avtomatizirano ocenjevanje. Cilj celotnega projekta je bil vzpostavitev celovite metodologije, ki temelji na večkriterijskem modelu.
Ta nova metodologija omogoča vpogled v zrelost posameznih organizacij ter hkrati tudi analizo stanja med množico podjetij. Spletno orodje SUPOP AAT je brezplačno dostopno in omogoča organizacijam samostojen vnos podatkov, avtomatičen izračun ocene ter generiranje poročila. Poročilo vključuje vizualizacijo rezultatov, podrobna pojasnila ter priporočila za razvoj strategije uporabe odprtih podatkov
“Digitalno orodje SUPOP AAT avtomatizira proces izdelave ocene stopnje zrelosti podjetij oz. organizacij za uporabo odprtih podatkov. Napredni odločitveni model odgovore, ki jih uporabniki/predstavniki organizacij vnesejo skozi spletni vprašalnik, samodejno pretvori v poročilo s končno oceno in predloge za izvedbo aktivnosti za povečanje zrelosti in s tem tudi možnosti za ustvarjanje poslovne vrednosti z odprtimi podatki.
To napredno spletno orodje omogoča organizacijam pridobitev transparentne ocene zrelosti za uporabo odprtih podatkov in ponuja prilagojena priporočila za izboljšanje ter ustvarjanje večje poslovne vrednosti,” so še zapisali na spletni strani tega inovativnega projekta supop.si.