Z Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT so spomnili, da se s prihodom meseca oktobra pričenja ‘Evropski mesec kibervarnosti’. Posvečen bo socialnemu inženiringu, ki ga spletni kriminalci najraje uporabljajo za poskuse prevar. Slovenske uporabnike pa pravkar opozarjajo tudi na previdnost pri spletnih nakupih prek portala Bolha.
Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT in sodelavci pri njegovem programu ‘Varni na internetu’ vsako leto posebej aktivno obeležijo ‘Evropski mesec kibervarnosti‘. Tokrat bo mesec kibervarnosti posebej posvečen socialnemu inženiringu, saj gre za s strani prevarantov najpogosteje uporabljene metode za pridobivanje osebnih podatkov potencialnih žrtev.
»Goljufi skušajo podatke pridobiti s pomočjo lažnih SMS-sporočil v imenu bank, pošte in drugih institucij, ki jim ljudje zaupamo. Ker pa gre za phishing v obliki SMS-ov, prevari rečemo smishing. Anatomija takega sporočila je vedno enaka – vsebuje grožnjo in spletno povezavo, prek katere moramo posodobiti oziroma vpisati podatke,« metodo delovanja spletnih kriminalcev opisujejo sodelavci programa Varni na Internetu.
Slovenske uporabnike pa pravkar opozarjajo tudi na previdnost pri spletnih nakupih prek portala Bolha. Tudi tu se lahko zgodi, da nekdo prejeme SMS, ki naj bi ga poslala Bolha, a to seveda ni res. Vsekakor se nikoli ne sme ne klikniti na priloženo povezavo in še manj vpisovati številke svoje kreditne kartice. Zadnje čase pa spletni kriminalci poskušajo predvsem prek drugih kanalov – prek klepetalnic in drugih vrst sporočil.
S SI-CERT-a srčno priporočajo, da se med dopisovanjem ali v klepetom z domnevnim prodajalcem nikoli ne posreduje telefonskih številk, naslovov e-pošte, gesel in številk kreditnih kartic. V izogib prevari naj vsa komunikacija in koraki (ponudba, izvedba plačila, potrjevanje prejema izdelka) potekajo izključeno prek uradnega portala bolha.com, ne pa prek katerihkoli drugih aplikacij za klepet ali sporočila.