Parlamentarni odbor za mednarodno trgovino pri Evropskem parlamentu je odobril dva predloga za ponudbo posojil Jordaniji in Egiptu v vrednosti 500 milijonov evrov oziroma 4 milijarde evrov. Preden bo ta izdatna finančna pomoč dokončno izplačana, pa jo bosta morala potrditi še Parlament in Svet EU.

Kairo danes – smog, stanovanjski bloki, reflektorji stadiona, minaret in piramide (foto: pxhere.com)
Evropska komisija je že 15. marca lanskega leta predlagala odobritev finančne podpore za Egipt. To je tedaj utemeljila s kritično gospodarsko in finančno situacijo Egipta ter z njegovo vlogo ‘pomembne stabilizacijske prisotnosti’ sredi geopolitičnih napetosti v najbolj nestanovitni regiji na svetu – Bližnjem vzhodu. Egipt je namreč danes država s preko 107 milijoni prebivalcev, ki je skoraj v celoti obkoljena z vojaškimi spopadi.
Južno od Egipta v Sudanu že dlje časa divja brutalna državljanska vojna. Na zahodni meji se nahaja Libija, kjer je dolgoletna državljanska vojna trenutno v mirovanju, a se lahko vsak trenutek znova razplamti. Na severozahodu države je Izrael v genocidni vojni s Palestinci, ob vzhodnih obalah Egipta pa iz severnega Jemna letijo izstrelki Hutijev proti Izraelu. Egiptu naj bi za ohranjanje stabilnosti iz EU namenili makrofinančno pomoč v višini do 5 milijard evrov posojil.
Prvi del posojila v višini milijarde evrov posojila je bil že izplačan konec lanskega leta, Odbor za mednarodno trgovino pri Parlamentu EU pa je pravkar potrdil drugi del posojil v višini do 4 milijard evrov, ki bo predvidoma izplačan v treh obrokih. Jordanija je, vsaj s strateškega zornega kota, v dokaj podobnem položaju. Na zahodu meji na Palestino in Izrael, na severu na Sirijo, na vzhodu na Irak. Jordanija je že desetletja zatočišče za mnoge begunce.
Ker pa razen prihodkov iz panoge turizma, kljub kar zajetnim zalogam fosfatov in oljnih skrilavcev, Jordanija doslej ni imela drugih večjih prihodkov, večina prebivalstva živi zelo skromno. Zato tudi Jordanija občasno potrebuje kakšno finančno injekcijo in sicer bo naslednja že četrta od leta 2013. »Pomagala bo pokriti preostale potrebe države po financiranju, podpreti njene strukturne reforme in okrepiti njena prizadevanja za fiskalno konsolidacijo.
Januarja je Komisija napovedala dodatni finančni sveženj za pomoč Jordaniji pri soočanju s finančnimi in z drugimi izzivi. O obeh poročilih bo glasovalo na plenarnem zasedanju Parlamenta aprila 2025. Preden bo finančna pomoč lahko izplačana, jo bosta morala sprejeti Parlament in Svet EU,« so zaključili s Parlamentarnega odbora za mednarodno trgovino Parlamenta EU.
.