Naslovnica Magazin Amsterdamska deklaracija za svetlo digitalno prihodnost EU

Amsterdamska deklaracija za svetlo digitalno prihodnost EU

Avtor: Spletno Uredništvo
V Amsterdamu je bilo na vrsti srečanje na digitalno najbolj naprednih držav na svetu ‘D9+’, na katerem je sodelovala tudi slovenska delegacija, osrednja pozornost pa je bila posvečena strateškim usmeritvam glede digitalne preobrazbe Evropske unije.
Amsterdamska deklaracija za svetlo digitalno prihodnost EU

Nasmejani obrazi ministric in ministrov skupine D9+ v Amsterdamu (foto: MDP)

Z Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP) so zapisali, da je bilo v uvodu zasedanja digitalno najbolj naprednih držav na svetu ‘D9+’ govora o poenostavitvi digitalne zakonodaje EU za podjetja, o izboljšanju povezljivosti visokih hitrosti v EU ter o krepitvi naložb v nove sodobne tehnologije, kot so umetna inteligenca, polprevodniki in kvantno računalništvo. Nato je bila na vrsti tudi izmenjava mnenj o tej ‘investicijski agendi’ za digitalne tehnologije.

»V nadaljevanju so razpravljali o razvoju evropskega ekosistema povezljivosti, s poudarkom na tem, da mora EU zagotoviti odprto in interoperabilno digitalno okolje ter nadgraditi obstoječo zakonodajo z bolj usklajenimi in ciljno naravnanimi ukrepi. Povezljivost se vse bolj prepleta z razvojem pametnih naprav, mobilnosti in industrije, kar zahteva celovite pristope in večsektorsko sodelovanje,« so pojasnili z MDP.

Posvetili pa so se še mnogim temam, kot so digitalizacija javnega sektorja, vloga digitalne vlade pri povečanju konkurenčnosti EU, pomenu strateške uporabe umetne inteligence v javni upravi, izboljšanje uporabniške izkušnje in bolj učinkovito upravljanju virov. V sklepnem delu zasedanja so ministri razpravljali o nadaljnjem razvoju umetne inteligence v EU, pri čemer so se ponovno dotaknili investicij.

Prisotni so se glede te investicijske vrzeli strinjali, da bodo potrebna nujna in ciljno usmerjena vlaganja, večja podpora zagonskim podjetjem in boljša integracija novih tehnologij v vse sektorje gospodarstva. Na koncu zasedanja je sledil še podpis ‘Amsterdamske deklaracije’ z zavezo držav za okrepitev digitalne konkurenčnosti in tehnološke suverenosti EU v odprtem, vključujočem in trajnostnem duhu.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.