Pred nami sta dva zelo vroča dneva. Danes se bo na jugovzhodu Slovenije ogrelo do 35 °C, jutri pa lahko temperatura tam doseže 37 °C. Petek bo večinoma jasen, vendar nebo ne bo povsem čisto – zaradi puščavskega prahu bo ozračje precej motno. V noči na soboto se bo povečala tudi možnost neviht, predvsem na severu in zahodu države.

Vroč poletni dan ob slovenski obali. (foto: Dnevne Novice / AI ilustracija)
Danes do 35 °C, jutri še bolj vroče
Četrtek bo po najnovejši napovedi Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) precej jasen. Čez dan bo zapihal jugozahodnik, najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 33 °C, na jugovzhodu države pa se lahko povzpnejo do 35 °C.
Še bolj vroče bo v petek. Jutranje temperature bodo od 15 do 20 °C, ob morju okoli 22 °C, popoldne pa se bo po večjem delu države ogrelo od 30 do 35 °C. Na jugovzhodu lahko termometri pokažejo 37 °C.
Segrevanje nadaljuje vremensko dogajanje zadnjih dni. Po dotoku toplejšega zraka nad Slovenijo bo z zahoda še naprej dotekal suh in vse toplejši zrak, naši kraji pa bodo ostali v območju visokega zračnega tlaka. Hladna fronta se medtem med Francijo in Španijo pomika proti vzhodu.
Sončno bo, a nebo ne bo povsem čisto
Petek bo pretežno jasen, občasno bo nekaj visoke koprenaste oblačnosti. Kljub sončnemu vremenu pa pogled proti nebu ne bo nujno razkrival običajne poletne modrine, saj bo zaradi puščavskega prahu ozračje precej motno.
Čez dan bo pihal zmeren jugozahodni veter, ki bo izrazitejši kot danes. Vročina bo tako le del petkove vremenske slike – dan bodo zaznamovali tudi puščavski prah, motno ozračje in jugozahodnik.
Najbolj vroče ure bodo zahtevale več previdnosti
Za petek so na regionalnih opozorilnih straneh ARSO zaradi visokih temperatur označeni deli Slovenije. Za osrednjo Slovenijo je opozorilo zaradi vročine predvideno med 11. in 19. uro, na jugozahodu pa med 11. in 20. uro.
V najbolj vročem delu dneva se je smiselno izogibati večjim telesnim naporom na prostem, poiskati senco in poskrbeti za dovolj tekočine. Previdnost velja tudi pri vozilih, ki so dalj časa parkirana na soncu, saj se lahko njihova notranjost zelo hitro segreje.
Vroč zrak bo segel tudi visoko v gore
Visoke temperature ne bodo omejene le na nižine. ARSO-jeva napoved za gorski svet kaže zelo tople razmere tudi višje: ničta izoterma se bo dvignila nad 4700 metrov, na 1500 metrih pa bodo temperature čez dan zelo visoke za to nadmorsko višino.
Pohodniki naj zato ne računajo, da bo že vzpon v sredogorje prinesel izrazito osvežitev. Pri daljših turah je smiselno izkoristiti hladnejši del dneva, poskrbeti za dovolj tekočine in upoštevati veter, ki bo v višjih legah izrazitejši.
Ob morju okoli 33 °C, popoldne bo bolj vetrovno
Vroče bo tudi na Primorskem. Ob morju bo v petek zjutraj okoli 22 °C, najvišja dnevna temperatura pa bo okoli 33 °C. Zjutraj bo pihal šibek burin, čez dan pa bo zapihal jugozahodnik.
Morje bo sprva mirno do rahlo vzvalovano, popoldne pa bo na odprtem lahko zmerno vzvalovano. Za tiste, ki bodo vroč dan preživeli ob morju, bo poleg temperature tako pomemben tudi okrepljen popoldanski veter.
V noči na soboto se poveča možnost neviht
Po petkovem vročinskem vrhuncu bo v noči na soboto nekaj več spremenljive oblačnosti. Predvsem v severni in zahodni Sloveniji bo možna kakšna nevihta, spremljajo pa jo lahko tudi sunki vetra.
V soboto bo deloma sončno, čez dan pa lahko nastane kakšna ploha ali nevihta. Nekoliko manj vroče bo, vendar večjega in dolgotrajnega poslabšanja za zdaj ni na vidiku. V nedeljo se bo po trenutni napovedi nadaljevalo sončno vreme.
Najbolj vroč bo petek, toda 37 °C ne bo njegova edina posebnost – zaradi puščavskega prahu bo tudi sicer jasno poletno nebo dobilo precej bolj moten videz.