Tri dirke pred koncem sezone Formule 1 je zavrelo med vozniki. Preko sindikata GPDA so se namreč oglasili s pismom, v katerem so se pritožili nad kaznimi zaradi preklinjanja in med drugim zahtevali transparentno informiranje, kam konča denar od teh kazni.

Tako se je minulo nedeljo končala deževna in zelo napeta VN Brazilije (foto: FB FIA)
Sindikat voznikov Formule 1 GPDA, ki ima sedež v Monacu, se je včeraj oglasil z izjavo za javnost, v kateri so se piloti obrnili predvsem na predsednika Mednarodne avtomobilistične federacije FIA Mohemeda Ben Sulayema. FIA je namreč letos drastično finančno kaznovala več voznikov in sicer zaradi preklinjanja. To je že med dosedanjim potekom tekmovalne sezone 2024 v F1 povzročilo precej negativnih odzivov voznikov, medijev in navijačev.
Povzročilo pa je tudi nepozabno reakcijo kaznovanega in zato na mednarodno zvezo jeznega svetovnega prvaka Maxa Verstappna, ko je na vprašanja na uradni novinarski konferenci F1 protestno odgovarjal ekstremno na kratko in za namečk pojasnil presenečenim novinarjem, da bo za daljše pogovore vsem na voljo po koncu konference, toda zunaj. Tokrat so pa bili vozniki malce bolj ostri, predvsem do predsednika Mohameda.
»Naši člani so profesionalni vozniki, ki dirkajo v formuli 1, vrhuncu mednarodnega motošporta. So gladiatorji in vsak dirkaški konec tedna navijačem pripravijo odlično predstavo. Kar zadeva preklinjanje, obstaja razlika med preklinjanjem, namenjenim žaljenju drugih, in bolj naključnim preklinjanjem, kot ga lahko uporabite za opis slabega vremena ali neživega predmeta, kot je dirkalnik Formule 1, ali situacije med vožnjo.
Pozivamo predsednika FIA, da upošteva tudi svoj ton in jezik, ko se pogovarja z našimi vozniki člani GPDA ali govori o njih, bodisi na javnem forumu, ali kako drugače. Poleg tega so naši člani polnoletni, ni jim treba dajati navodil preko medijev o tako nepomembnih zadevah, kot je nošenje nakita in spodnjic. GPDA je že ob neštetih priložnostih izrazila svoje mnenje, da denarne kazni za voznike niso primerne za naš šport.
Zadnja 3 leta smo pozivali predsednika FIA, da razkrije podrobnosti in strategijo, kako se dodeljujejo finančne kazni FIA in kje se ta sredstva porabijo. Posredovali smo tudi naše pomisleke glede negativne podobe, ki jo športu prinašajo finančne kazni. Ponovno zahtevamo, da predsednik FIA zagotovi finančno transparentnost in neposreden, odprt dialog z nami,« so med drugim sporočili z združenja GPDA.
Zahtevali so tudi, da FIA, F1, ekipe in GPDA skupaj odločajo, kako in kje naj se denar porabi v korist tega avtomobilističnega športa ter zaključili z izjavo, da želi GPDA konstruktivno sodelovati z vsemi zainteresiranimi stranmi. Zanimivo bo spremljati morebiten odgovor FIA ali morda kar predsednika Mohemeda Ben Sulayema osebno, saj so prav nanj tokrat letele največje kritike s strani voznikov F1.
Medtem pa do konca sezone 2024 manjkajo le še Velika nagrada Las Vegasa (23. november), VN Katarja (1. december) in sklepno dejanje – VN Abu Dabija (8. decembra) v Združenih arabskih Emiratih…