Med vsemi ponarejenimi artikli, ki danes obstajajo po svetu, so eni še posebej nevarni in sicer so to ponarejena zdravila. Še posebej zaskrbljujoče pa je, da skupni evropski policijski organ Europol ugotavlja, kako je prekupčevanje z ponarejenimi zdravili postalo zanimivo za večje kriminalne združbe. Zato narašča tudi uporaba teh nevarnih snovi v EU.

Simboličen prizor različnih vrst zdravil nedefiniranega izvora (foto: piqsels.com)
Mednarodne policijske preiskave v okviru operacije ‘Shield’ so razkrile, da je trgovina s prepovedanimi zdravili v porastu tudi na ozemlju EU. Kriminalne združbe so ugotovile, da se gre za zelo donosno področje, zato se je začel ilegalni posel v zadnjih letih opazno širiti. Policijski organi so poleg tega zaznali, da ponarejena zdravila prek vzporednih trgov ponovno vstopajo celo v povsem zakonite dobavne verige.
Mednarodna operacija ‘Shield’ prek Europola povezuje organe kazenskega pregona s pravosodnimi, carinskimi, medicinskimi in protidopinškimi organi iz kar 30 držav, ki se nahajajo na treh celinah. Vsi ti organi skupaj delujejo na področju preprečevanja trgovine s ponarejenimi in drugače zlorabljenimi zdravili ter tudi na področju preprečevanje trgovine z ilegalnimi dopinškimi substancami.
Z Europola so predstavili zadnje rezultate operacije Shield’ in sicer so v lanskem letu 2024 aretirali, obtožili ali drugače preganjali 418 posameznikov, zasegli so blaga v skupni vrednosti preko 11,1 milijona evrov, preiskali 52 organiziranih kriminalnih združb in opravili 4083 protidopinških kontrol. »Področje kriminala povzroča znatne stroške zdravstvenim in socialnim sistemom EU ter zaskrbljujoče učinke na javno zdravje.
Morda se zdi priročna izbira za hitro nakupovanje zdravil prek spleta, vendar je ta zdravila mogoče ponarediti v podzemnih laboratorijih brez kakršnih koli predpisov ali varnostnih ukrepov. Za številnimi spletnimi mesti, ki prodajajo ponarejena zdravila, stojijo organizirane kriminalne združbe. Te kriminalne mreže podpira vaš denar, ki na koncu financira organizirani kriminal in ogroža naše gospodarstvo,« sporočajo z Europola.
To poročilo je obenem del skupnih prizadevanj za ozaveščanje javnosti s strani Europola, Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) in Evropske agencije za zdravila (EMA). Sicer pa je ena od največjih skupnih prednosti članstva v EU ta, da se glede javnega zdravja zagotavljajo precej večji standardi, kot kjerkoli drugje na svetu.