Naslovnica Slovenija Svetovni dan voda in razširjena Vseslovenska karta pitnikov

Svetovni dan voda in razširjena Vseslovenska karta pitnikov

Avtor: Spletno Uredništvo
Jutri bodo po vsem svetu in tudi pri nas v Sloveniji obeležili ‘Svetovni dan voda’. Tokrat je dan na globalni ravni posvečen zaščiti izginjajočih ledenikov, v Sloveniji pa so člani okoljevarstvene organizacije ‘Ekologi brez meja’ predstavili letos izdatno dopolnjeno ‘Vseslovensko karto pitnikov’.
Svetovni dan voda in razširjena Vseslovenska karta pitnikov

Priložnostna slikovna podoba ob letošnjem Svetovnem dnevu voda (foto: FB EBM)

Letošnji ‘Svetovni dan voda’ je posvečen zaščiti ledenikov, ki so pomemben vir pitne vode na mnogih koncih sveta, vendar pa segrevanje podnebja povzroča njihovo topljenje po celi zemeljski obli. S slovenske okoljevarstvene organizacije ‘Ekologi brez meja (EBM) so ob tej priložnosti spomnili, da smo v naši državi nas že skoraj popolnoma izgubili zadnje ostanke ledenikov in danes večino vode dobimo iz podzemnih vodonosnikov, ki se napajajo drugje.

Sicer ima velika večina prebivalstva Slovenije zagotovljen dostop do zelo kvalitetne pitne vode, turisti, ki se kakovosti slovenskega vodovodnega omrežja očitno ne zavedajo, pa velikokrat raje posegajo po plastenkah. Za domačine in tujce so EBM že pred dvema letoma izdelali zemljevid Slovenije z javnimi pivniki, oziroma krajev z javnim dostopom do pitne vode. To ‘Vseslovensko karto javnih pitnikov’ so letos še izdatno dopolnili.

Na spletnem mestu ‘Manj je več’ so dodali skoraj 1000 novih lokacij, ki so jih posredovali posamezniki ali pa so že bili zabeleženi na odprtokodni karti ‘OpenStreetMap’. Nato so se lotili tudi usklajevanja podatkov na obeh zemljevidih, da bodo vsi pivniki na obeh kartah. Tako bo preglednost večja, dostopnost lažja in dodajanje novih pitnikov bolj preprosto. Vse je potekalo v okviru projekta ‘Enkrat ni nobenkrat’, ki ga je finančno podprl Eko sklad.

»Uporabnike ponovno pozivajo, da jim pošiljajo fotografije in informacije o vodnih virih preko obrazca na strani ali e-pošte. Z objavo informacij si prizadevajo k manjši porabi embalirane vode, ki je večinoma slabše kakovosti, saj vsebuje mikroplastiko in druge kemikalije, ki prehajajo vanjo prek embalaže. Ta je večinoma plastična, izdelana iz fosilnih goriv ob porabi več deset litrov vode za vsako plastenko,« so ob tem sporočili Ekologi brez meja.

Dodali pa so, da te plastenke potem še vedno prepogosto končajo v naravnem okolju, zato bi kavcijski sistem in več pitja vode iz pip oz. pitnikov lahko pozitivno vplivalo na zmanjšanje onesnaženosti narave. Spomnili so še na ustavno pravico do pitne vode, na aktualni predlog ‘Zakona o GJS s področja oskrbe s pitno vodo’ ter na nerodno zastavljen predlog v ‘Zakonu o gostinstvu’, ki pa ga državni zbor lahko še popravi.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.