Od 18. do 22. septembra bo Celje gostilo 56. Mednarodni sejem obrti in podjetništva. Tam bo preko že dobro uveljavljenega projekta ‘Stičišče znanosti in gospodarstva’ prisotno tudi Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Napovedujejo se zanimive predstavitve nekaterih najnaprednejših slovenskih dosežkov na področjih sodobnih tehnologij.
Z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVŠZI) so najprej spomnili, da se projekt, ki so ga ob njegovem zagonu poimenovali ‘Stičišče znanosti in gospodarstva’, na Mednarodnem sejmu obrti in podjetništva v Celju pojavlja že vse od leta 2016. Vsako leto je to posebno stičišče tam deležno velikega zanimanja predvsem s strani študentk in študentov ter tudi s strani dijakinj in dijakov, pa tudi ostalih obiskovalcev sejemske prireditve.
»Stičišče znanosti in gospodarstva bo letos zajemalo predstavitve novih tehnologij, tehnoloških procesov, visokotehnoloških inovacij ter novodobnih poklicev in sodobnih izobraževalnih programov. Usmerjeno bo na področja mikro-, bio- in nanotehnologij, bionike ter vesoljskih tehnologij. Poudarek bo na digitalizaciji, digitalni transformaciji, novih poslovnih modelih, Industriji 4.0, prihajajoči Industriji 5.0 in Družbi 5.0,« pravijo z MVŠZI.
Na ‘Stičišču znanosti in gospodarstva’ bodo letos sodelovale Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM, Fakulteta za elektrotehniko UL, Kemijski inštitut, Institut ‘Jožef Stefan’, Slovensko inovacijsko stičišče, Evropsko gospodarsko interesno združenje (SIS EGIZ), Center odličnosti NAMASTE, Nanocenter, Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo Zdravje in medicina in Visoka strokovna šola za bioniko na Ptuju.
Premierno bosta letos prisotna tudi Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (ARIS) ter Inštitut informacijskih znanosti Maribor (IZUM). Od slovenskih visokotehnoloških podjetij so najavili Skylabs d. o. o, Inea d. o. o, Makro team d. o. o, Dobre rešitve d. o. o, PS d. o. o. iz Logatca, Miel Elektronika d. o. o, RLS d. o. o in Bucik d. o. o ter tudi odcepljeni podjetji Mycol d. o. o. in NANOTUL d. o. o.
Z Ministrstva so posebej omenili predstavitev mednarodnega projekta Hybrid Neuro, kjer bo predstavljena nadgradnja integracije bionskih sistemov v 3D modelu človeka. Predstavljena bo tudi bionska glava kot tehnološka platforma in že kot izdelek, prvič pa tudi 3D digitalni dvojček GreenTwin, ki je inovativna 3D platforma narejena za vodje in zaposlene, oblikovana za širok spekter aplikacij, od proizvodnje in transporta vse do zdravstva.