Europol je zadnje dni maja koordiniral ‘Dan predložitev’ proti izkoriščanju in radikalizaciji mladoletnikov na spletu. Sodelovali so varnostni organi iz 16 evropskih držav in tudi iz Slovenije. Na koncu je bilo skupno prijavljenih oz. predloženih več kot 2000 spletnih povezav z džihadistično in desničarsko nasilno ekstremistično oz. teroristično propagando za zavajanje in novačenje mladoletnikov.

Sedež Europola v nizozemskem Haagu (foto: FB Europol)
Le nekaj tednov za tem, ko je Europol ustanovil novo projektno skupino za boj proti novačenju mladoletnih oseb v izjemno huda kazniva dejanja, je bil izpeljan obsežen skupni akcijski dan oz. ‘Dan predložitev’ (RAD). Sodelovali so varnostni organi iz Albanije, Avstrije, Belgije, Bosne in Hercegovine, Češke, Danske, Nemčije, Madžarske, Irske, Malte, Portugalske, Srbije, Slovenije, Španije, Ukrajine in Združenega kraljestva.
Med tem uvodnim akcijskim dnevom so Europolu iz držav udeleženk predložili pridobljene informacije o več kot 2000 spletnih povezavah z džihadistično in desničarsko nasilno, ekstremistično ter tudi teroristično propagando, ki je posebej namenjena novačenju mladoletnikov. Nedavni podatki sicer kažejo, da so evropski mladoletniki danes že vključeni v več kot 70 odstotkov ‘kriminalnih trgov’.
Teroristične organizacije in njihovi spletni podporniki razvijajo nove taktike za novačenje sledilcev, zato prilagajajo svoja sporočila, poleg tega pa tudi vlagajo v nove tehnologije in nove platforme za manipulacijo mladoletnikov. Tokrat je propaganda, identificirana med akcijskim dnevom, vključevala slike in videoposnetke otrok z ekstremističnimi sporočili ter celo gradiva, ki radikaliziranim staršem ponujajo smernice za vzgojo bodočih džihadistov.
Eno ključnih opažanj, ki so privedla do te usklajene akcije, je uporaba umetne inteligence, zlasti pri ustvarjanju slik, besedil in videoposnetkov, namenjenih odmevu pri mlajšem občinstvu. Med ciljno usmerjenimi vsebinami je poveličevanje mladoletnikov, vpletenih v teroristične napade. Druga od pogosto uporabljenih tehnik manipulacije pa je uporaba pripovedi o žrtvah, zlasti podob ranjenih ali ubitih otrok na konfliktnih območjih.
»Teroristične skupine vse pogosteje ciljajo na mlade, izkoriščajo njihovo ranljivost, pa tudi njihove sposobnosti upravljanja spletnih zmogljivosti za uresničevanje nasilnih in ekstremističnih agend. Tesno sodelovanje med javnimi organi in partnerji iz zasebnega sektorja je bistvenega pomena za preprečevanje radikalizacije mladoletnikov, ki škodujejo sebi in naši družbi,« je ob tem dejala Izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle.