Naslovnica MagazinSredstva za geo-digitalni projekt in prijave prek storitve SI-PASS

Sredstva za geo-digitalni projekt in prijave prek storitve SI-PASS

Avtor:
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj pravkar odobrilo evropska sredstva za digitalni projekt Geodetske uprave RS ‘Vstopimo v digitalni prostor – VAIKARDD’, Finančna uprava Republike Slovenije pa je v sistemu eDavki pravkar omogočila digitalne prijave prek storitve SI-PASS, to je prijavo z uporabo virtualne osebne izkaznice.
Sredstva za geo-digitalni projekt in prijave prek storitve SI-PASS

Odslej bo možno vstopati v eDavke še na tretji način (foto: FURS)

Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) je v sistemu eDavki pravkar zagnala sistem možnost prijav prek storitve SI-PASS, oz. prijave prek virtualne osebne izkaznice. Sicer se je še vedno možno prijaviti v eDavke z digitalnim potrdilom ali z davčno številko in geslom. Po novem pa se bo prek SI-PASS-a vsakdo lahko identificiral kar s svojim mobilnim telefonom, brez dodatnih kartic ali čitalnikov.

»Za prijavo sta potrebna: Aplikacija eOsebna (na voljo v Google Play in v App Store) in virtualizirana osebna izkaznica v aplikaciji. Ko je osebna izkaznica uspešno virtualizirana, se lahko prijavite v eDavke preko računalnika’,« so glede te digitalne novosti pojasnili s FURS in dodali, da so vse podrobnejše informacije glede e-osebne izkaznice že javno objavljene na spletni strani SI-TRUST.

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) pa je pravkar odobrilo evropska sredstva za projekt Geodetske uprave RS ‘Vstopimo v digitalni prostor – VAIKARDD‘. Skupna vrednost projekta znaša preko 9 milijonov evrov, od tega zneska pa bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval 5,3 milijona evrov. Projekt je namenjen razvoju digitalnega dvojčka in sledi ciljem ‘Strategije Digitalna Slovenija 2030’.

»Projekt je usmerjen v razvoj naprednih digitalnih rešitev za zbiranje, analizo in uporabo geoprostorskih podatkov ter predstavlja pomemben korak k digitalni preobrazbi slovenskega prostora. Njegov osrednji cilj je vzpostavitev državnega geoprostorskega digitalnega dvojčka – virtualnega modela fizičnega prostora, ki bo omogočal sprotno spremljanje dogajanja, analize, simulacije in napovedi sprememb v prostoru,« so pojasnili z MKRR.

Poleg tega bo projekt omogočil razvoj različnih naprednih digitalnih rešitev in storitev, vse na podlagi geoprostorskih podatkov, umetne inteligence, večdimenzionalnih modelov in sodobnih vizualizacij.  

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.