Lokalna akcijska skupina za ribištvo LASR Feral je oznanila, da je bil uspešno zaključen Javni poziv LASR Feral, ki je bil namenjen izbiri aktivnosti za uresničevanje ciljev ‘Strategije lokalnega razvoja 2021–2027’ na območju 4 občin Slovenske Istre. Za sofinanciranje je bilo nazadnje izbranih 9 projektov, ki na inovativen način povezujejo ribištvo z drugimi področji, kot so trajnostni turizem, kulturna dediščina, kulinarika, digitalne rešitve…

Piranski mandrač z ribiškimi in ostalimi barkami (foto: SJ)
LASR Feral je Lokalna akcijsko skupina za ribištvo, ki deluje na območju občin Ankaran, Koper, Izola in Piran, nastala pa je kot javno-zasebno partnerstvo s ciljem uresničevanja ‘Strategije lokalnega razvoja 2021-27’ za trajnostni razvoj ribištva in akvakulture. Ta strategija spodbuja krožno gospodarstvo, uporabo obnovljivih virov energije in trajnostno upravljanje morskega okolja ter podpira lokalno podjetništvo in inovativne razvojne pristope.
Pod vodstvom Središča Rotunda, Koper, so.p., si skupina prizadeva za oživljanje ribiške dediščine, krepitev modre ekonomije, vključevanje mladih in žensk, ter povezovanje ribiškega sektorja z drugimi področji, kot sta turizem in kultura. Središče Rutunda je v imenu LASR Feral oznanilo, da je bil pravkar uspešno zaključen lani objavljen ‘Javni poziv LASR Feral’, ki je bil namenjen izbiri aktivnosti za uresničevanje ciljev strategije.
Za sofinanciranje je bilo nazadnje izbranih 9 projektov, ki na inovativen način povezujejo ribištvo, trajnostni turizem, kulturno dediščino, kulinariko in digitalne rešitve. Objavili pa so tudi ključen podatek, da so bila tokrat odobrena sredstva v skupni višini 1,4 milijona evrov, delež sofinanciranja posameznih operacij pa bi izjemno visok – med 85 odstotkov in 100 odstotkov vseh skupnih upravičenih stroškov.
Med odobrenimi projekti so preoblikovanje tradicionalnih ribiških plovil v turistične atrakcije, razvoj novih gastronomskih produktov, diverzifikacija ribiške dejavnosti, krepitev kratkih prehranskih verig, digitalizacija sektorja ribištva, ohranjanje ribiške identitete skozi umetniške pristope in izobraževanje mladih, analize podnebnih sprememb, zmanjševanje ribolovnega napora ter vključevanje tujih invazivnih vrst v lokalno kulinarično ponudbo.