Naslovnica Svet & EU Skupna vaja civilne zaščite iz 5 držav EU za primer potresa

Skupna vaja civilne zaščite iz 5 držav EU za primer potresa

Avtor: Spletno Uredništvo
Nemčija je gostila obsežno mednarodno vajo civilne zaščite, ki jo financirala Evropska komisija. Poimenovali so jo Magnituda, med vajo so simulirali scenarij uničujočega potresa. poleg domačih nemških pa so sodelovale še odzivno-reševalne ekipe iz Avstrije, Grčije, Francije in Švice.
Skupna vaja civilne zaščite iz 5 držav EU za primer potresa

Slovenski reševalec na terenu po uničujočem lanskem potresu v Turčiji in Siriji (foto: Uprava za zaščito in reševanje RS)

Skupne reševalne vaje pod okriljem EU, kot je bila ta po imenu ‘Magnitude’, so bistvenega pomena za boljšo pripravljenost odzivnih zmogljivosti iz različnih evropskih držav, oziroma za izboljšanje njihovih sposobnosti za sodelovanje v resničnih izrednih razmerah tudi izven EU. Dogajanje je tokrat gostila Nemčija, zato je bilo največ prisotnih domačinov – 12 nemških odzivnih skupin in 8 zastopnikov nemških oblasti.

Prisotna je bila tudi ekipa civilne zaščite EU s šestimi strokovnjaki ter odzivno-reševalne ekipe iz Avstrije, Grčije, Francije in Švice. Pri tem je zanimivo, da Avstrija, Švica in Francija niso znane po potresih, pa tudi Nemčija ne, čeprav se na zahodu države nahaja skupina aktivnih vulkanov, ki so nazadnje bruhali okrog leta 7000 pred našim štetjem. Grčija pa leži na precej bolj nevarnem potresnem območju.

Vaja je potekala v dveh ločenih delih. Prisotni so se najprej v Stuttgartu 15. in 16. oktobra udeležili pretežno teoretičnega prvega segmenta, nato pa 24. in 26. oktobra še obsežnega praktičnega dela v Mosbachu, Mannheimu in Schwarzachu. »Pozdravljam organizacijo vaje civilne zaščite s strani Baden Württemberga. Gre za največjo in najbolj mednarodno celovito vajo mehanizma EU za civilno zaščito, ki je bila kdaj organizirana v Nemčiji.

S strokovnjaki iz cele Evrope, ki sodelujejo pri izboljšanju naše skupne pripravljenosti na nesreče.. Ker se podnebna kriza zaostruje, so ekstremni vremenski dogodki skoraj vsakoletni pojav v Evropi in drugod. Kot odgovor moramo povečati našo pripravljenost na nesreče na lokalni, nacionalni in evropski ravni, da bomo dohajali to vedno večjo stopnjo nesreč,« je po koncu vaje izjavil Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.