Jutri bo Radio Študent ob 9.30 uri pripravil posebno novinarsko konferenco, na kateri bodo predstavili kampanjo ‘Pomagam na bone’. Spregovorili bodo tudi o potrebi po posodobitvi sistema za subvencionirano študentsko prehrano in o izboljšanju pomoči za brezdomce.

Pisana grafika akcije ‘Pomagam na bone’ (foto: Radio Študent)
Z Radia Študent so najprej pojasnili, da je akcija ‘Pomagam na bone’ dobrodelna in aktivistična kampanja, katera ne opozarja le na nevzdržnost trenutnega sistema študentske subvencionirane prehrane, ampak poskuša trenutne razmere izkoristiti za pomoč sočloveku. Tako že 2 meseca enkrat tedensko s svojimi subvencijami prevzemajo sendviče ‘na bone’ in jih donirajo skupini ‘Kralji ulice’.
Subvencionirana študentska prehrana, znana kot ‘študentski boni’, se po mnenju Radia Študent po 33 letih obstoja bliža kritični točki. »Subvencija in doplačilo, ki ga študent plača za posamičen obrok, se iz leta v leto višata, število ponudnikov prehrane pa se manjša. Zaradi pomanjkanja raznolikosti ponudbe in previsokih cen, so študentski boni vedno bolj nedostopni, posledično pa jih mesečno veliko ostane neporabljenih.
Od povprečno 21 bonov, ki mesečno pripadajo upravičencu (to je en bon na delovni dan), jih povprečni študent ali študentka porabita 6 do 7. V povprečju tako 14 do 15 subvencij na osebo vsak mesec ‘spuščamo v zrak’. Ker je upravičencev za subvencionirano študentsko prehrano letos skoraj 6000, je to dober milijon subvencij letno ali več kot 4 milijone evrov neporabljenih subvencij,« so izračunali na Radiu Študent.
Po drugi strani ugotavljajo, da je na ulici vsak dan več revnih ljudi, ki nimajo strehe nad glavo, glede prehrane pa so večinoma prepuščeni dobri volji dobrodelnih organizacij in srčnosti posameznikov. Dnevna centra ‘Društva Kralji ulice’ in ‘Društva Vincencijeve zveze dobrote’ že pokata po šivih, tudi vrste za hrano pred ljubljanskim zavetiščem za brezdomce pa so vse daljše, o čemer bodo novinarski konferenci jutri več povedali predstavniki Kraljev ulice.
S študentskega radia bi radi pomagali študentom in tudi brezdomcem, zato bi želeli jutri začeti širšo javno razpravo, kako najprej bistveno izboljšati sistem subvencionirane študentske prehrane ter posledično bolje poskrbeti tudi za brezdomce. Zato so na novinarsko konferenco in k besedi povabili tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Študentsko organizacijo Slovenije, ki bdi nad študentsko subvencionirano prehrano.
Novinarsko konferenco bodo jutri (v petek, 4. aprila 2025) izpeljali pred zbirno točko Kraljev ulice na Pražakovi ulici 6 v Ljubljani.