Slovenska prestolnica bo končno dobila moderno osrednjo železniško postajo. Obsežna infrastrukturna posodobitev, ki se je pravkar pričela, bo omogočila vzpostavitev multimodalne prometne prestopne točke za potnike, kar bo na več načinov pozitivno vplivalo na slovenski integrirani javni potniški promet.
Dela na obsežni modernizaciji osrednje železniške postaje v Ljubljani, ki je hkrati glavna postaja v prestolnici in obenem tudi najpomembnejše vozlišče celotnega slovenskega železniškega omrežja, so se uradno pričela včeraj in sicer s svečanim odkritjem spominske table. Z Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI) in Ministrstva za infrastrukturo (MI) so ob tem napovedali, kaj vse se bo na postaji posodobilo.
»Pogodba za izvedbo nadgradnje osrednjega dela (sklop B in C) zajema nadgradnjo tirov z optimizacijo tirne sheme ter izvedbo 6 novih peronov na območju postaje (2 bočna in 4 otočni peroni) z nadstreški in s prilagoditvami za gibalno ovirane osebe. Za varen in lažji dostop potnikov do peronske infrastrukture bo zgrajen nov nadhod s postajno dvorano z dvigali, tekočimi stopnicami ter tekočimi trakovi za hitrejši prehod čez nadhod.
Nadhod bo omogočal peš povezavo med središčem mesta in Bežigradom – z Masarykove do Vilharjeve ceste,« so pojasnil z DRSI in z MI. V dvorani postaje bodo seveda nameščene prodajalnica vozovnic, čakalnica za potnike in sanitarije, napovedali pa so tudi popolno nadgradnjo signalnovarnostnih, telekomunikacijskih in elektroenergetskih naprav oz. sistemov ter novo vozno mrežo.
Prenovljena osrednja ljubljanska železniška postaja bo povezana tudi z novo glavno avtobusno postajo v Ljubljani, obetata pa se še rekonstrukcija in razširitev obstoječega podhoda z ločenim podvozom za kolesarje ter z ločenimi površinami za pešce pod vsemi postajnimi tiri (vključno s postavitvijo dvigal za dostope na perone).Projekt bo sofinanciran s povratnimi evropskimi sredstvi iz ‘Načrta za okrevanje in odpornost’.
Slovenija je za ta namen iz EU uspešno pridobila preko 180 milijonov evrov, medtem ko bo nadgradnja glavne železniške postaje skupno stala 199.940.514,41 evra brez DDV, oz. približno 244 milijonov evrov z vključenim DDV. Modernizacija postaje naj bi trajala dve leti, dela pa bo izvedel konzorcij podjetij, v katerem so SŽ–Železniško gradbeno podjetje Ljubljana, Kolektor Igin, CGP in GH Holding.