V okviru podpornih storitev države za poslovne subjekte se uvaja nov nacionalni sistem – sistem Slovenske poslovne točke oz.SPOT. Cilj te novosti je vzpostavitev celovitega sistema brezplačnih podpornih storitev države za poslovne subjekte pod enotno znamko. Pod okrilje Slovenske poslovne točke med drugim prehaja tudi dosedanji sistem VEM (točke VEM in portal e-VEM).
Vrednost projekta SPOT je skoraj 36 milijonov evrov, kar se na prvi pogled zdi veliko, morda celo preveč (foto: SPIRIT Slovenija/STA)
Nov sistem Slovenska poslovna točka (SPOT) bo poslovnim subjektom, podjetnikom in potencialnim podjetnikom nudil nove in izboljšane elektronske storitve, storitve podjetniškega svetovanja, informiranja in usposabljanja za dvig konkurenčnosti na trgu ter obogaten nabor storitev s področja internacionalizacije in tujih investicij za izvoznike in investitorje.
Projekt SPOT, Slovenska poslovna točka sofinancirata Republika Slovenija in Evropski sklad za regionalni razvoj v skupni vrednosti 35,8 milijonov evrov. Vladni strateški razvojni projekt bodo izvajali Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvo za javno upravo in javna agencija SPIRIT Slovenija. Sistem združuje 4 ravni: Portal SPOT – Informacije in elektronske storitve za poslovanje, SPOT Registracija – Registracije podjetij s pomočjo svetovalca, SPOT Svetovanje – Podjetniško svetovanje in regionalno povezovanje in SPOT Global – Pomoč izvoznikom in investitorjem.
»Sistem SPOT je nova krovna znamka, ki bo postopoma nadomestila sedanji sistem VEM, katerega podjetja dobro poznajo. Sistem SPOT predstavlja tudi pomembni nadgradnji v izmenjavi znanj, svetovanj in pomoči pri trženju kot tudi pri podpori aktivnosti internacionalizacije. Več kot štiri petine ustvarjenega v Sloveniji namreč izvozimo, izvoz pa je na naše veselje lani zrastel za 12 %.
Na drugi strani se povečuje investicijska aktivnost, kjer smo dosegli v zadnjih letih občutnejši premik predvsem na področju privabljanja zdravih tujih investitorjev, kot so denimo Magna, Yaskawa in tudi Lonstroff. In ravno ti primeri so nas naučili, kje je naše podporno okolje še šibko in na teh področjih ga nadgrajujemo. Sama registracija je le prvi korak, ki mora biti čim bolj enostaven in dostopen, vsi nadaljnji koraki oziroma nivoji pa so ključnega pomena pri povečevanju možnosti za uspeh podjetij,« je ob tem povedal Mag. Aleš Cantarutti, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Sicer so lani v sistemu VEM našteli preko 2 milijona oddanih vlog in preko 76.000 registriranih uporabnikov, na voljo pa je bilo več kot 30 elektronskih postopkov, so še zapisali v sporočilu agencije Spirit Slovenija.