Naslovnica Gospodarstvo Posvet o razvoju strateških razvojno-inovacijskih partnerstev

Posvet o razvoju strateških razvojno-inovacijskih partnerstev

Avtor: Spletno Uredništvo
I Institut Jožef Stefan je gostil letošnji  posvet ‘Platforme znanja’, ki ga je pripravilo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Dogodek že vrsto let povezuje znanost, gospodarstvo in slovenske državne strukture, pomemben pa je predvsem za nadaljnjo znanstveno, inovacijsko in gospodarsko uspešnost Slovenije.

Posvet o razvoju strateških razvojno-inovacijskih partnerstev

Posvet ‘Platforme znanja’ je bil na sporedu že dvanajstič, tokrat pa so ga ponaslovili ‘Prihodnost strateških razvojno-inovacijskih partnerstev’. V prostorih Instituta Jožef Stefan so z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVŠZI), ki je organiziralo posvet, najprej potrdili zavezanost države k dodatnemu razvoju strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP).

Nato so se posvetili predvsem tehnologijam prihodnosti in vlogi SRIP-ov pri njihovem razvoju. Posebej so poudarili vpliv evropske ‘Uredbe STEP’ na skupno inovacijsko politiko v EU in posledično tudi na slovenske razvojne usmeritve v strateška prednostna področja. »Med pomembnimi poudarki posveta je bila tudi nujnost izboljšanja sistema javnih spodbud za inovacije.

Deležniki so poudarili, da mora Slovenija zagotoviti stabilen sistem financiranja inovacij in hitrejše ukrepanje države, saj le tako lahko ohranimo konkurenčnost v globalnem inovacijskem okolju. V tem kontekstu so SRIP-i že uspešno pripravili akcijske načrte za svoja področja, ki predstavljajo pomemben temelj za nadaljnji odprti dialog in nadaljnji razvoj strateških partnerstev,« so o posvetu na Institutu Jožef Stefan pojasnili z Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Dogajanje so razdelili na dve okrogli mizi, na katerih so bili med drugim predstavljeni mnogi dobri primeri sodelovanja podjetij, raziskovalnih inštitutov in izobraževalne sfere v okviru članstva v SRIP, pa tudi sodelovanja v mednarodnih partnerstvih in projektih. Pregled 6 strateških ciljev, določenih v dogovoru med gospodarstvom, znanostjo in politiko, ki je bil podpisan v letu 2023, je pokazal, da so bili mnogi cilji že realizirani in je sodelovanje uspešno.

Vseeno je bila na primer poudarjena nujnost razvoja demonstracijskih centrov, kjer bi podjetja lahko preizkušala nove tehnologije in se seznanjala z vrhunskimi znanstvenimi dognanji. Predstavljeni so bili tudi primeri sodelovanja univerz pri razvoju kadrov in inovacij, saj brez strateških vlaganj v človeški kapital ni mogoče zgraditi dolgoročno uspešnega inovacijskega ekosistema.

»Posvet je prinesel jasno sporočilo – SRIP-i so odprli številne nove povezave in priložnosti za nadaljnji razvoj inovacijske dejavnosti v Sloveniji, zato jih je nujno razvijati naprej. Sklepna misel dogodka je poudarila potrebo po sodelovanju, dolgoročni stabilnosti raziskovalnega in inovacijskega sistema, hitrejšem odzivanju na globalne trende ter skupnih prizadevanjih države in deležnikov za konkurenčnejšo Slovenijo,« so zaključili z MVŠZI.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.