Naslovnica KronikaNovo poročilo o zlorabah otrok v Sloveniji in po svetu

Novo poročilo o zlorabah otrok v Sloveniji in po svetu

Avtor:
Pravkar je izšlo poročilo prijavne točke Spletno oko za obdobje 2023-24, v katerem je govora o aktualnih problematiki posnetkov spolnih zlorab otrok na državni in na globalni ravni ter o aktivnostih prijavne točke.
Novo poročilo o zlorabah otrok v Sloveniji in po svetu

Naslovna stran dvoletnega poročila Spletnega očesa (foto: Spletno oko)

S Prijavne točke Spletno oko so najprej spomnili, da so od leta 2007 do letos prejeli več kot 8000 prijav posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu. V obdobju 2023-24, o katerem govori sveže poročilo, so v Sloveniji Policiji posredovali 731 prijav, kar je za 60 % več kot letih 2021in 22 pred tem. Vseeno, pa je bilo prijav manj kot v obdobju 2019-20, ko se je vzporedno z izbruhom pandemije Covida 19 število tudi primerov naglo povišalo.

V novem poročilu prijavne točke Spletno oko za obdobje v letih 2023 in 2024 piše, da so se prijavljene vsebine nahajale na strežnikih po vseh koncih zemeljske oble, najpogosteje pa so bili strežniki locirani v ZDA. Med vsemi 731 prijavami, prejetimi s strani Spletnega očesa, jih je nato slovenska Policija ameriškim preiskovalnim organom posredovala 274, kar je več kot tretjina vseh prijavljenih primerov.

Finančno izsiljevanje zaradi intimnih posnetkov se redno pojavlja tudi v Sloveniji. »Storilci stopijo v stik z žrtvami, pogosto mladostniki, ter jih na podlagi lažnih profilov prepričajo v deljenje intimnih posnetkov. Posnetke nato uporabijo za izsiljevanje za denar. Čeprav ne gre za nov pojav, je zaradi njegove razširjenosti nanj potrebno vedno znova opozarjati. Žal se nove in nove oblike spletnih zlorab pojavljajo tudi v zvezi z umetno inteligenco.

Razvoj umetne inteligence je omogočil nastanek aplikacij, ki ustvarjajo vse prepričljivejše globoke ponaredke z goloto (t.i. deepnude),« pojasnjujejo s prijavne točke Spletno oko. Na globalni ravni pa je stanje še precej bolj zaskrbljujoče, kot je v Sloveniji. Lani je bilo namreč obravnavanih 2.500.000 primerov, od katerih je bilo za 1.625.000 (kar znaša 65 odstotkov) ugotovljeno, da gre dejansko za mladoletne osebe.

Podatki so pripeljali tudi do grozljive ugotovitve, da je bilo več kot 90 % žrtev na posnetkih mlajših od 13 let, v 99 % primerov, pa so bile to deklice. Srbi zbuja vse večja uporaba platform, ki uporabljajo šifriranje od konca do konca (E2EE), kar lahko pomeni, da spolne zlorabe otrok na teh platformah po uvedbi v veliki meri ostanejo skrite.

Prijavna točka Cybertipline, ki deluje v ZDA, je ocenila, da so lani predvsem zaradi Facebookove uvedbe varovalk za zaznavanje spolnih zlorab pri E2EE prejeli skoraj 7 milijonov manj prijav posnetkov spolnih zlorab otrok.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.