Z Europola je včeraj prišlo obvestilo o skupni akciji hrvaških, slovenskih in italijanskih organov, ki je bila uperjena proti čezmejnemu prevozu in nezakonitem odlaganju nevarnih odpadkov. Predvčerajšnjim je bilo aretiranih 13 članov te okoljske kriminalne mreže. Po neuradnih vesteh naj bi šlo tudi za odpadke z veliko vsebnostjo svinca, ki so še posebej nevarni. Akcije pa najbrž še ni konec, kriminalci naj bi na primer odlagali tudi medicinske odpadke hrvaškega izvora.

Tako so videti vreče z nevarnimi odpadki na eni od deponiji na Hrvaškem (foto: europol.europa.eu)
Europol je tokrat podprl preiskave, ki so jih izvajali nacionalni organi kazenskega pregona ter agencije za varstvo okolja iz Hrvaške, Slovenije in Italije. Akcija je bila posvečena področju čezmejnega prevoza in nezakonitega odlaganja nevarnih odpadkov. Kriminalna skupina naj bi namreč prek infrastrukture legalnih poslov vodila nezakonito trgovino in odlaganje odpadkov iz držav izvora, predvsem iz Italije, do deponije na Hrvaškem.
»V ta namen se je kriminalna mreža oprla na legalna podjetja v Italiji, pa tudi na transportna podjetja in druge zakonite posle v Italiji in na Hrvaškem. Laboratorijska analiza je pokazala, da so odložene smeti, ki so jih storilci lažno označili za plastične odpadke, primerne za recikliranje, zakonsko obravnavane kot nevarni odpadki. Hrvaške oblasti menijo, da je kriminalna mreža zakopavala in odlagala tudi medicinske odpadke hrvaških podjetij.
Namesto da bi bili ustrezno obdelani in odloženi, preiskava kaže, da so bili odpadki zgolj zakopani ali odloženi na najmanj treh lokacijah. Ocenjuje se, da je bilo na ta način nezakonito odloženih najmanj 35.000 ton odpadkov, s čimer so storilci kaznivih dejanj pridobili vsaj 4 milijone evrov dobička,« so glede četrtkovih (13. februarja 2025) aretacij 13 ljudi pojasnili z Europola. Dodali so, da je sta bila vodenja skupine osumljena hrvaška državljana.
Kriminalci so delovali tako, da so na razpisih za obdelavo odpadkov v Italiji ponujali najnižje cene, potem pa so smeti brez predvidene predhodne obdelave prepeljali na Hrvaško. Da bi prihranili na stroških urejanja dokumentacije, prikrili resnično vsebino odpadkov in razliko pospravili v žep, so nato ponaredili papirje. Ponarejanje dokumentov je bilo ključni del operacije. »Nezakonito odlaganje odpadkov pogosto povzroča nepopravljivo škodo okolju, onesnažuje tla, vodo in zrak.
Ta kazniva dejanja gredo običajno z roko v roki s ponarejanjem dokumentov ali finančnimi kaznivimi dejanji, kot sta pranje denarja ali korupcija. V akciji so policisti na kraju zasegli elektronske naprave, mobilne telefone in dokumente, ki bodo predmet nadaljnje preiskave,« so zaključili z Europola. Akcije torej še ni konec in kmalu lahko pričakujemo še kakšno dodatno preiskavo. Po neuradnih vesteh pa naj bi našli tudi za odpadke z veliko vsebnostjo svinca, ki so še posebej nevarni.