Z Evropskega patentnega urada so pred kratkim predstavili analizo trendov glede inovacij in prijav patentov v Evropi. V dokumentu se niso posvetili le državam izvora teh novosti, ampak tudi podjetjem, ki se uspešno povečajo razvoju in patentiranju. Sistem enotnega patenta pa še naprej presega pričakovanja, saj inovatorjem ponuja precej bolj preprosto patentno zaščito v EU, kar ‘manjši’ inovatorji s pridom izkoriščajo.

Južnokorejski Samsung je lani v EU prijavil največ tehničnih novosti (foto: pxhere.com)
Po podatkih Evropskega patentnega urada (EPO) glede inovacij in prijav patentov največ prispevajo velika podjetja. Tako je bil tehnološki gigant Samsung novi najboljši prijavitelj na EPO v lanskem letu, Huawei je zdrsnil na drugo mesto, sledijo pa družbe LG, Qualcomm in RTX. Med prvih deset so se za leto 2024 uvrstila 4 podjetja iz Evrope, 2 iz Republike Koreje, 2 iz ZDA ter po 1 podjetje iz Kitajske in Japonske.
»Leta 2024 so 22 % patentnih prijav z evropskim poreklom prijavili posamezni izumitelji ali mala in srednja podjetja (ta imajo manj kot 250 zaposlenih), dodatnih 7 % pa so prijavile univerze in javne raziskovalne organizacije. To poudarja privlačnost patentnega sistema za manjše subjekte, ki jo je aprila 2024 dodatno okrepilo znižanje pristojbin EPO za mikropodjetja, posameznike, neprofitne organizacije, univerze in raziskovalne ustanove.
Medtem ko med prvimi petimi na EPO v letu 2024 prvič ni bilo nobenega evropskega podjetja, pa jih je med top 25 kar devet, kar je dve več kot leta 2023,« so podatke EPO posredovali s slovenske družbe IPPR. Dodali so, kako leta 2023 uveden sistem enotnega patenta ‘Unitary Patent’ že drugo leto presega pričakovanja, saj inovatorjem ponuja precej bolj preprosto patentno zaščito v 18 državah članicah EU – z eno samo enotno zahtevo pri EPO.
Tako je bila lani enotna zaščita zahtevana za 25,6 % vseh evropskih patentov, ki jih je odobril podelil EPO, kar predstavlja nekaj več kot 28.000 zahtev. Največji vlagatelji zahtevkov za enotni patent v letu 2024 pa so bile družbe Johnson & Johnson, Siemens, Samsung, Qualcomm in Volvo Group.
Glede stopenj pretvorbe pa so imetniki patentov iz držav članic EPO zabeležili 36,5 %uspešnost, slovenski lastniki so uspešno patentirali 56,7 % vseh prijav, evropska mala in srednja podjetja ter univerze pa so bili še za odtenek boljši in sicer s 57,5-% stopnjo pretvorb zamisli v patente.