Sredi ‘Evropskega meseca kibervarnosti’ z Nacionalnega odzivnega center za kibernetsko varnost SI-CERT znova opozarjajo na številne različne trike, s katerim želijo spletni kriminalci prevarati uporabnike in jih finančno oškodovati.
Z Nacionalnega odzivnega center za kibernetsko varnost SI-CERT, oziroma njegovega programa ‘Varni na internetu’ so že ob začetku letošnjega ‘Evropskega meseca kibervarnosti’ opozorili na vrsto aktualnih poskusov prevar. Mesec kibervarnosti je sicer letos posebej posvečen socialnemu inženiringu, saj gre za s strani prevarantov najpogosteje uporabljene metode za pridobivanje osebnih podatkov potencialnih žrtev.
Sodelavci pri programu Varni na internetu so nazadnje ponovno zazvonili alarm zaradi tako imenovanih ‘smishing prevar’. »Letošnji evropski mesec kibervarnosti se posveča prevaram, v katerih goljufi uporabnike prepričajo v vpis svojih podatkov. Ena izmed takih je smishing prevara. Gre v bistvu za sestavljanko SMS+phishing. Torej lažni SMS, katerega cilj je kraja finančnih podatkov posameznika.
Tako sporočilo vsebuje grožnjo in spletno povezavo, prek katere moramo posodobiti oz. vpisati podatke,« so zapisali v tekst najnovejšega opozorila za javnost. Poleg tega pa so ponovno spomnili tudi na drugo vrsto prevare, na navidezno povsem legalno delo od doma prek aplikacije. Naokrog npr. krožijo oglasi za pridružitev ekipi promotorjev za trgovino ali produkt na FB tržnici, v resnici pa lahko za oglasi stoji kriminalna združba.
Če nekdko dela za kriminalce, pa to za pravosodne organe lahko pomeni soudeležbo v goljufiji. Zato je nujno preveriti, ali sploh obstajajo kakšni uradni podatki o delodajalcu oz. o podjetju, ki naj bi ponujalo možnost dela od doma. Zelo sumljivo je, če delodajalec od ‘delavca’ najprej zahteva neko investicijo, čeprav mu obljublja zajamčene visoke zaslužke. Dobro bi bilo preveriti tudi, kaj o delodajalcu pravijo uporabniki na spletu, če morda delijo svoje negativne izkušnje.
»Na tem mestu lahko prevaro z delom od doma primerjamo z obljubami o visokih dobičkih pri trgovanju na trgovalnih platformah, kjer morate začetek odpreti kriptoračun in investirati določen znesek (navadno 250 €). Tudi pri prevari z delom od doma vam namreč odprejo ‘osebni račun’, na katerega morate najprej naložiti nekaj denarja. Poslovanje pa poteka v eni izmed kriptovalut,« opozarjajo s programa Varni na internetu.