Slovenska policija je pripravila posebno novinarsko konferenco, saj je v zadnjih tednih ponovno zaznavala rast števila poslovnih goljufij na spletu. Policisti so posebej opozorili, da so v primerih z zelo visokimi zneski oškodovanj na udaru kriminalcev predvsem pravne osebe.
Na tiskovni konferenci Policije je Gracer iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto pojasnil, da se aktualne goljufije začnejo z lažno elektronsko pošto, poslano na e-naslov pravne osebe ali posameznika, pri tem pa se goljufi izjemno prepričljivo predstavijo v imenu banke. Potem od pravne osebe ali posameznika zahtevajo, da je potrebno posodobiti delovanje spletne e-banke, kar naj bi storili že s preprostim klikom na priloženo spletno povezavo.
“Ob kliku na povezavo se odpre spletna stran, ki so jo izdelali spletni goljufi in je identična spletni strani e-banke, ki jo sicer uporablja pravna oseba. Po vnosu zahtevanih podatkov goljufi po telefonu pokličejo kontaktno osebo ter se v slovenskem jeziku predstavijo kot tehnična pomoč banke. Na tak način pridobijo vse potrebno za nepooblaščen vstop v spletno banko in v nadaljevanju izpraznijo bančni račun”, je dejal Gracer.
Slovenska Policija je samo v zadnjih tednih obravnavala kar 18 tovrstnih goljufij. Posamezna podjetja so bila oškodovana za zneske od 20.000 pa do 400.000 evrov. Kriminalci so tokrat očitno zelo dobro organizirani, saj komunicirajo v slovenskem jeziku, a delujejo iz tujine in v tujino tudi nakazujejo ukradena sredstva, kar naj bi še dodatno otežilo policijske preiskave in vračanje ukradenih sredstev.
Vseeno pa je Policija ob dobrem domačem in mednarodnem sodelovanju v desetih obravnavanih primerih s skupno škodo okrog 1 milijona evrov, uspela zavarovati skoraj vsa sredstva, ki so bila nakazana na tuje bančne račune. Vsekakor pa je za uspešno zavarovanje ukradenega denarja ključna hitra oz. takojšnja prijava. Če namreč od odtujitve sredstev mine več dni, lahko oškodovanec na ta denar najbrž kar pozabi.
Policisti so sicer v letu 2020 obravnavali 560 primerov spletnih prevar s skupno škodo okoli 8 milijonov evrov, v letu 2021 807 primerov s skupno škodo okoli 14,6 milijona evrov, v letu 2022 že 1033 primerov s skupno škodo okoli 20,5 milijona evrov, lani okrog 1700 primerov s skupno škodo 27,5 milijona evrov, letos pa že več kot 1800 prijav s skupno škodo več kot 28 milijonov evrov…