Podpis prostotrgovinskega sporazuma med EU in južnoameriško trgovinsko zvezo MERCOSUR še naprej buri duhove. Potem, ko je bil v petek na ravni Sveta EU z glasovanjem potrjen podpis pogodbe, se več državah po Evropi nadaljujejo ostri protesti kmetov. Pred podpisom sporazuma ga mora sedaj odobriti še Parlament EU. Tam ima največ sedežev Evropska ljudska stranka, ki naj bi zastopala interese kmetov, a je vseeno naklonjena podpisu dogovora.

Prizor z vrha MERCOSUR-EU decembra leta 2024 (foto: FB MERCOSUR)
V petek je na glasovanju Sveta EU večina držav članic EU z 21 glasovi za in 5 proti prižgala zeleno luč podpisu prostotrgovinskega sporazuma med EU in južnoameriško trgovinsko zvezo MERCOSUR. Proti so bile Avstrija, Francija, Madžarska, Irska in Poljska, Belgija pa se je vzdržala. Sporazum mora sedaj odobriti tudi Parlament EU in sicer že ta teden, saj naj bi do svečanega podpisa prišlo v soboto, 17. januarja.
V Parlamentu EU ima največ sedežev Evropska ljudska stranka (EPP), ki naj bi tam zastopala interese kmetov. »EPP je stranka evropskih kmetov in podeželskih skupnosti. S kmeti smo in bomo branili njihove interese. Zavzemamo se za konkurenčen evropski kmetijski model, ki temelji na družinah in profesionalnih kmetih v središču živahnih podeželskih skupnosti po vsej EU,« piše na vstopni spletni strani te evroparlamentarne skupine.
V petek pa so še pred glasovanjem na Svetu EU na isti spletni strani med novicami objavili poziv skupine EPP državam članicam, naj sprejmejo trgovinski sporazum med EU in južnoameriško trgovinsko zvezo MERCOSUR. Po mnenju EPP gre kar za prelomni dogovor, ki bo okrepil konkurenčnost EU in njeno strateško avtonomijo ter potrdil zavezanost k globalni odprti in prosti trgovini.
Skupina EPP je ob tem izjavila tudi, da bo glasovala za podpis, ko bo se o tem že ta teden izrekel še Parlament EU. »Gre za edinstveno gospodarsko priložnost. Posebej za Evropo bo privedel do povečanja izvoza za 4,9 milijarde evrov in ustvarjanja 440.000 delovnih mest. In kar je za nas bistveno – obravnava pomisleke kmetijskega sektorja,« pravi poslanec Gabriel Mato, ki vodi pogajalsko skupino Parlamenta EU za ta sporazum, in je prav iz skupine EPP.