Evropska komisija se je tudi ta teden posvečala razmeram na Bližnjem vzhodu. Pozivi k prekinitvi ognja po pričakovanjih niso zalegli, iz Izraela pa prihajajo celo napovedi, da bo operacija v Gazi trajala še dolga leta. Komisija EU se mora vse bolj posvečati humanitarni pomoči lokalnemu prebivalstvu, tako je Agenciji ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu izplačala še tretji letošnji obrok pomoči v višini 16 milijonov evrov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na skupni tiskovni konferenci s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom takoj po zasedanju Sveta EU 17. oktobra spregovorila o trenutnih razmerah na Bližnjem Vzhodu in ponovila stališča EU. Omenila je dogajanje v Libanonu, pri čemer pa ni posebej navedla napadov Izraelcev na indonezijske in italijanske mirovne enote v tej državi.
Prav tako je omenila iranski balistični napad na Izrael, ni pa npr. omenila napadov jemenskih hutijev na Izrael in na civilne tovorne ladje z vsega sveta v Rdečem morju. »Vse to povečuje realna tveganja širše regionalne vojne. Za mizo smo še naprej pozivali k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in Libanonu, k brezpogojni izpustitvi vseh talcev in h koncu konflikta,« je dejala predsednica Komisije EU.
Potem se je posvetila humanitarnim potrebam. Za Libanon bo EU doslej že zagotovljeni milijardi evrov pomoči dodala še 30 milijonov evrov. Tudi za Palestino bo EU namenila denar, saj je po njenem mnenju trajen mir možen le s t.i. ‘rešitvijo dveh držav’, kar bo moč doseči le s stabilno, močno in reformirano palestinsko državno upravo. Za palestinske oblasti in prebivalstvu na Zahodnem bregu je bilo že julija pripravljenih 400 milijonov evrov pomoči.
Poleg tega je Ursula von der Leyen dodala, da obstaja še drug, večletni program za podporo palestinskim oblastem ter njihovim predvidenim fiskalnim, gospodarskim reformam in reformam upravljanja. S Komisije EU je nato sledila še novica, da so Agenciji Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) pravkar izplačali tretji obrok finančne pomoči v višini 16 milijonov evrov.
Tako je letošnja skupna vsota EU za pomoč na tem specifičnem področju že dosegla 82 milijonov evrov. Marca je bil namreč izplačan prvi obrok v višini 50 milijonov evrov, konec meseca maja pa še drugi obrok v višini 16 milijonov evrov.