Evropski policijski organ Europol in pravosodni organ Eurojust sta tokrat sodelovala pri skupni akciji, ki je potekala v Italiji, Franciji in Švici. Na koncu so razbili združbo italijanskih ponarejevalcev vin, ki je po svetu prodajala steklenice lažnega francoskega vina tudi po izjemni ceni 15.000 evrov za steklenico.
Počasi, a nezadržno se že bliža praznik svetega Martina, ko se mošt pretvori v vino in vinarji lahko začnejo prodajati rezultate vsega svojega truda oz. pridelek z zadnje trgatve. Tudi med njimi pa se najde kdo, ki svojim strankam ‘ne natoči čistega vina’. Tako je mednarodna policijska akcija pravkar razkrinkala italijansko organizacijo, ki je ponarejala francoska vina vrhunske kakovosti in jih prodajala za ogromne zneske, tudi po 15.000 evrov na steklenico!
»Kriminalna mreža je ponarejala francosko rdeče vino in za steklenico zaračunavala do 15.000 evrov. Vino je bilo ponarejeno v Italiji, nato pa so ga pravi trgovci dostavili na italijansko letališče in ga izvozili za prodajo po tržni ceni po vsem svetu,« so po koncu akcije razkrili z Europola. Operacija je sicer privedla do preiskav na kar 14 lokacijah na območju Milana in Torina ter do aretacij 6 oseb.
Poleg tega so preiskovalni organi zasegli večjo količino vinskih steklenic iz različnih ponarejenih domen, vse z vinarsko oznako za vrhunsko kakovost in posebno lego vinograda Grand Cru, pa tudi nalepk, zamaškov, voska, strojev za ‘buteljiranje’, luksuznega blaga in elektronske opreme v skupni vrednosti približno 1,4 milijona evrov, več kot 100.000 evrov v gotovini ter razne dokumente.
Policisti so pri odkrivanju kriminalne mreže tudi s pomočjo forenzičnih tehnik ugotovili, da je združba povezana z drugo sorodno preiskavo, ki je bila zaključena leta 2015, povezave med obema preiskavama so nato ugotovili še pri iskanju proizvajalcev pokrovčkov, kapsul in tiskalnikov nalepk. Tokrat je preiskava trajala od leta 2021, ko so prvič ugotovili, da stare ponarejene steklenice še vedno prodajajo poleg novih in s kopijami novih zaščitnih elementov.
Pri akciji so nazadnje poleg Europola in Eurojusta sodelovali Francoska žandarmerija, sodišče v Dijonu, italijanski Karabinjerji, Urad državnega tožilstva Torino, Državno tožilstvo v Milanu, Državna policija Ženeve, Državna policija kantona Zug, švicarski Zvezni urad za carino in mejno varnost (FOCBS) ter Švicarska zvezna policija.