Vrh Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport se je včeraj srečal z županjami in župani slovenskih občin. Na sestanku so bili predstavljeni letošnji načrti ministrstva za področja športa, športne infrastrukture in turizma ter tudi njihov pomen pri razvoju lokalnih skupnosti. Poleg razpisov za sofinanciranje investicij se letos obetata zelo pomembni novosti – nov zakon o gostinstvu in reorganizacija slovenskih turističnih destinacij.

Kolesarske, tekaške in triatlonske preizkušnje privabljajo množice športnih turistov (foto: ŠD Raketa)
Z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) so najprej spomnili, je to srečanje z županjami in župani 212 slovenskih občin že tretje po vrsti, nato so se posvetili lanskemu dvoletnemu razpisu za sofinanciranja investicije v javno športno infrastrukturo. Skupna vrednost sredstev, ki bo bila na voljo preko tega pomembnega razpisa, je dosegla 50 milijonov evrov, na koncu pa je bilo potrjenih 141 investicij.
Letos bo MGTŠ nadaljevalo z vlaganji v športno infrastrukturo in sicer bo že zadnje dni tekočega meseca marca objavljen naslednji javni razpis v višini 5,8 milijona evrov. V tem razpisu bo s poudarek na obnovi, novogradnji, posodobitvi ali rekonstrukciji javnih športnih objektov in površin, športu v naravi v lasti občin ter izboljšanju dostopnosti športne infrastrukture za funkcionalno ovirane osebe.
»V Sloveniji imamo že razmeroma dobro razvito športno infrastrukturo, vendar številne športne dvorane in zunanje površine potrebujejo obnovo. Kakovostna infrastruktura je ključna ne le za športno udejstvovanje prebivalcev, temveč tudi za razvoj turizma, saj omogoča organizacijo športnih dogodkov in priprav domačih ter tujih ekip,« so prepletenost med športom, lokalno skupnostjo in turizmom pojasnili z MGTŠ.
Županjam in županom so nato predstavili dva letošnja projekta, ki bosta sofinancirana s strani Evropskega socialnega sklada (ESS) – ‘Zmigaj se do vadbe ter ‘Aktivno inkluzivno. Projekta bosta izvajala Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS) in Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite (SPK). Potem pa so se posvetili novemu ‘Zakonu o gostinstvu’ (ZGos-1).
Nov zakon bo namreč za panogo turizma izjemno pomemben, ker bo zagotovil regulacijo kratkoročnega oddajanja stanovanj, večjo fleksibilnost poslovanja gostinskih obratov (prek odprave prijave rednega obratovalnega časa), strokovno ocenjevanje najvišjih kakovostnih kategorij nastanitvenih obratov in turističnih kmetij, nadgradnjo registra nastanitvenih obratov ter zakonsko zagotovitev brezplačne pitne vode iz javnega vodovoda.
Poleg zakonodajnih sprememb pa MGTŠ načrtuje dva javna razpisa za razvoj turizma – 6,9 milijona evrov za manjše investicije v turistične atrakcije in kulturno dediščino v Vzhodni kohezijski regiji ter poseben javni razpis za zamejske Slovence. Letos se obeta tudi reorganizacija slovenskih turističnih destinacij, ki bo za lokalne skupnosti zelo pomembna, prav tako pa bo podprta s sredstvi iz javnih razpisov.