Naslovnica Kronika Heroin še naprej ostaja privlačen podvig za kriminalce

Heroin še naprej ostaja privlačen podvig za kriminalce

Avtor: Spletno Uredništvo
Pred dnevi je evropski policijski organ Europol sodeloval pri novi pomembni mednarodni akciji in sicer je skupaj s policisti iz Nemčije, Nizozemske in Albanije prispeval k aretaciji turškega veletrgovca s heroinom. Gre za glavo kriminalne mreže, ki se baje razteza vse od Irana pa do držav Zahodne Evrope. Kaj dosti več pa tokrat z Europola niso razkrili.
Heroin še naprej ostaja privlačen podvig za kriminalce

Europol se s posebno enoto posveča heroinu, ki ga sicer proizvajajo iz vrtnega maka ( foto: FB Europol)

Prejšnji teden so v Albaniji prijeli 57-letnega turškega državljana, ki je osumljen mednarodne trgovine s heroinom. Turek je bil označen kot Europolova tarča visoke vrednosti, saj naj bi vodil kriminalno mrežo, odgovorno za obsežen uvoz heroina v zahodno Evropo. Zato so na Nizozemskem preiskali tudi več stanovanjskih in poslovnih objektov, povezanih z osumljencem in z njegovo partnerko. Ali so tam kaj našli kaj zanimivega, pa niso razkrili.

Sicer je mednarodna preiskava uspela povezati osumljenca z zasegom rekordne pošiljke 703 kilogramov heroina, do katere je v pristanišču v Hamburg prišlo že 30. avgusta leta 2022. Heroin je bil tedaj skrit v kontejnerski pošiljki mila s poreklom iz Irana. “Avgusta 2023 je bila pri Europolu ustanovljena operativna delovna skupina OTF. Medtem ko kokain polni naslovnice, je preprodaja heroina še vedno privlačen podvig za kriminalce.

Cilj OTF je identificirati in prekiniti ‘nadzor in poveljevanje’ oskrbe s heroinom ter cilja na kriminalne mreže v EU in zunaj nje, ki stojijo za večtonskimi pošiljkami heroina v EU,” pa so tokrat še pojasnili z Europola. Turčija je bila sicer že od 70. let prejšnjega stoletja znana kot država, kjer so pridelovali, predelovali in prevažali več vrst drog v Evropo, Iran pa je bil ves ta čas znan le kot tranzitna država.

Do pred kratkim so namreč za glavne azijske države proizvajalke heroina veljale Afganistan, Mjanmar (Burma) in Laos, vendar so se v zadnjih dveh letih zaradi zmage talibanov v Afganistanu in državljanske vojne v Mjanmarju razmere spremenile. Prav zaradi izpadov proizvodnje v Aziji pa so rastlino vrtni mak, iz katerega poleg heroina izdelujejo tudi opij, pričeli kar sami vzgajati tudi mafijski karteli na drugi strani sveta – v Kolumbiji in v Mehiki.

 

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.