S prihodom poletja so se začeli po vseh koncih Slovenije pričeli vrstiti večji festivali. V Mariboru je tradicionalni Festival Lent že v polnem razmahu, v Ljubljani pa se v posebnem cirkuškem šotoru prav tako že odvija pestro dogajanje kar treh festivalov, ki so združeni pod imenom Cirkovizija.
Tradicionalni mariborski Festival Lent, ki se je pričel minuli petek 23. junija, se že počasi preveša proti zaključnemu delu – iztekel se bo namreč v soboto, 1. julija. Po vsem Mariboru se v teh dneh na najmanj sedemnajstih različnih lokacijah vrstijo glasbeni nastopi, pa tudi delavnice, pogovori, nastopi stand-up komedijantov, gledališke predstave, filmi, plesni nastopi, pikniki, otroški program…
»Festival Lent v mesto pripelje umetnike iz vsega sveta, tudi iz tistih kotičkov, ki sicer le redko najdejo mesto na festivalskih odrih. Maribor v času festivala postane prostor odkrivanja, spoznavanja, srečevanja in sobivanja najrazličnejših kultur. Pisanost in raznolikost festivala aktivno oblikuje in razvija kulturo sprejemanja ter gradi pot k odprti družbi,« o tem ogromnem festivalu pravijo organizatorji.
Nekaj podobnega pa se pravkar dogaja tudi v Ljubljani, natančneje v Lattermanovem drevoredu v parku Tivoli. Na to lokacijo, ki je bila že med leti 1880 in 1914 prizorišče gostujočih cirkusov in podobnih potujočih sejemskih zvrsti, se je namreč letos vrnil cirkuški šotor (ki ga je posodil kolektiv ‘Cirkobalkana’). Tako se bodo do 7. julija pod skupnim imenom ‘Cirkovizija’ zvrstili kar trije zanimivi festivali z različnih področij kulture.
»Spoštovana publika, med 23. junijem in 7. julijem vam predstavljamo festival Klovnbuf v organizaciji Zavoda Bufeto, festival Ana Desetnica v organizaciji Ane Monro in Festival Trojne salte kolektivov Cirkokrog in Mismo Nismo,« so pojasnili organizatorji festivala Cirkovizija in dodali, da gre pri tem festivalu za povezovanje EX-YU regije na področju sodobne cirkuške umetnosti in uličnega gledališča.
Pester program festivala zaznamujejo cirkuške predstave domačih in tujih ustvarjalcev, lutkovne predstave, koncerti, odprti odri, kjer se lahko preskusijo tako izkušeni, kot tudi še neizkušeni ustvarjalci ter animacije za najmlajše v obliki delavnic odprtega kovčka (raziskovanje cirkuških rekvizitov pod vodstvom cirkuških pedagogov). Poleg akrobatov in žonglerjev bo moč videti tudi kakšnega klovna, saj je cirkus brez klovna pač ni pravi cirkus.