Naslovnica Slovenija Vseslovenski alarm zaradi visoko patogene aviarne influence

Vseslovenski alarm zaradi visoko patogene aviarne influence

Avtor: Spletno Uredništvo
V občini Markovci, ki leži ob Ptujskem jezeru, so pristojne državne službe pravkar potrdile prvi letošnji primer visoko patogene aviarne influence pri labodih grbcih. Pojave bolezni so že potrdile tudi vse sosednje države, zato morajo vsi rejci po vsej Sloveniji odslej dosledno izvajati biovarnostne ukrepe.

Vseslovenski alarm zaradi visoko patogene aviarne influence

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ter Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sta morala ponovno zazvoniti alarm zaradi ptičje gripe, oziroma visoko patogene aviarne influence, kot se uradno imenuje. Ta bolezen, ki je že vrsto let prisotna tudi v Sloveniji, običajno najprej prizadene vodne ptice, v nevarnost pa poleg vse preostale ptičje populacije spravi tudi vso perutnino.

»Danes je Nacionalni veterinarski inštitut UVHVVR obvestil o pozitivnih rezultatih preiskav na visoko patogeno aviarno influenco H5N1 pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci. Bolezen so potrdile tudi vse sosednje države, zato je ključnega pomena, da rejci dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe,« so sporočili z UVHVVR in poudarili, da ta priporočila veljajo za celotno območje Slovenije.

To ni posebej presenetljivo, saj so v lanskem letu 2023 v Sloveniji skupno našteli natanko 10 primerov, ko so ptice poginile zaradi te bolezni. Ti primeri pa so bili razporejeni prav po vsej državi – od Prekmurja do Pirana, od Gorenjske do Cerknice. Zato je povsod po državi zelo pomembno zgodnje odkrivanje bolezni, rejci perutnine in ptic v ujetništvu pa morajo preverjati svoje živali in po potrebi takoj poklicati veterinarja.

Znaki obolelosti so manjša poraba krme in vode za več kot 20 %, padec nesnosti za več kot 5 %, povišan dnevni pogin za več kot trikrat, pojav kliničnih znakov (ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki) in živčne motnje (tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje…).

»Ker se bolezen lahko prenaša tudi preko kontaminirane obutve in preko živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, prosimo sprehajalce, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice in jih ne krmijo. V primeru, da opazijo poginjene vodne ptice, pa pokličejo številko 112,« pa so še dodali z UVHVVR.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.