Poslanci evropskega parlamenta so z velikansko večino sprejeli nove predpise o tehnologijah za reševanje življenj v vozilih. Avtomobili, kombinirana vozila, tovornjaki in avtobusi bodo morali biti čez kakšno leto opremljeni z novimi naprednimi varnostnimi elementi. Tako naj bi bolje zaščitili življenja voznikov potnikov in ostalih udeležencev v prometu, še posebej kolesarjev in pešcev.
V letu 2018 je v prometnih nesrečah na cestah EU umrlo 25.100 ljudi, do uvedbe celotnega novega svežnja predpisov pa jih bo še veliko več, saj bo za nekatere novosti potrebno čakati vse do leta 2028 (foto: pixabay.com).
V evropskem parlamentu so včeraj poslanci s 578 glasovi za, 30 proti in 25 vzdržanimi, potrdili sveženj novih predpisov za večjo varnost udeležencev v cestnem prometu. Od maja 2022 bodo morali biti v nova vozila nameščeni varnostni elementi, kot je denimo napredni sistem za zaviranje v sili. »Naš fokus je bil vedno na varnosti uporabnikov cest, zlasti tistih ranljivih. Dodatna obvezna oprema za avtomobile, tovornjake in avtobuse bo pomagala reševati življenja ljudi,« je ob tem dejala poročevalka Róża Thun (EPP, Poljska).
Napredni sistemi, ki bodo morali biti vgrajeni v vsa nova vozila, so inteligentni sistem za uravnavanje hitrosti (ISA), opozarjanje na zaspanost in zmanjšano pozornost voznika, napredni sistem za opozarjanje na nepozornost voznika, signal za zaustavitev v sili, sistem za zaznavanje vzvratne vožnje in zapisovalnik podatkov v nesreči (»črna skrinjica«). Posebej pa velja omeniti tudi nov pripomoček za namestitev blokirne naprave v primeru uživanja alkohola.
Strokovnjaki trdijo, da naj bi že inteligentni sistem za uravnavanje hitrosti zmanjšal število smrtnih žrtev na cestah v EU za 20 %. »ISA bo glede na zemljevide in prometne znake vozniku vsakič ob prekoračitvi omejitve hitrosti zagotovil povratne informacije. Ne uvajamo omejevalnika hitrosti, temveč inteligentni sistem, zaradi katerega se bodo vozniki v celoti zavedali svoje prehitre vožnje. To nas ne bo zgolj naredilo bolj varne, temveč bo tudi pomagalo voznikom, da se izognejo kaznim za prehitro vožnjo,« je napovedala Róża Thun.
V osebnih avtomobilih in lahkih gospodarskih vozilih bo po novem prav tako obvezen napredni sistem za zaviranje v sili, ki je danes že obvezen v tovornjakih in avtobusih, kot tudi sistem za ohranjanje voznega pasu v sili. Večina teh tehnologij in sistemov bo za nove modele obveznih od maja 2022, za obstoječe modele pa od maja 2024.
Tovornjaki in avtobusi bodo morali biti oblikovani in zgrajeni tako, da bodo ranljivi uporabniki cest, kot so kolesarji in pešci, bolj vidni vozniku (t. i. neposredno gledanje). Vsa večja vozila bodo opremljena z naprednimi elementi za kar največje zmanjšanje mrtvih kotov na sprednji strani in na strani voznika. Uporaba tehnologije za neposredno gledanje bo za nove modele obvezna od novembra 2025, za obstoječe modele pa od novembra 2028.
Nova pravila prav tako izboljšujejo zahteve pasivne varnosti. Novosti se obetajo še glede preizkusov čelnih in bočnih trkov, glede novih vetrobranskih stekel za zmanjšanje resnosti poškodb pešcev in kolesarjev ter glede homologacij pnevmatik oz. preizkusov rabljenih pnevmatik. Sicer je po podatkih Evropske komisije lani na cestah EU umrlo okoli 25.100 ljudi, 135.000 pa jih je bilo hudo poškodovanih.
Na spletni strani parlamenta EU so še spomnili, da bo nova uredba zdaj predložena Svetu ministrov, ki se bo moral prav tako odločiti o njej.