V Luksemburgu je potekalo zasedanje Sveta EU za konkurenčnost, notranji trg in industrijo. Prisotni predstavniki držav EU so se pogovarjali o potrošniških kreditih, o krepitvi evropskega polprevodniškega ekosistema, o preudarni rabi surovin in o dobrih praksah EU na področju zelenega prehoda.
Na zasedanju Sveta EU za konkurenčnost, notranji trg in industrijo, ki je potekalo v Luksemburgu, so se prisotni najprej posvetili predlogu besedila direktive o potrošniških kreditih. Gre za usklajevanje oziroma poenotenje storitev potrošniškega kreditiranja po vsej EU, s posebnimi varovalkami pred zadolževanjem, katere naj bi ustrezale tako podjetjem, kakor tudi potrošnikom.
Prisotni predstavniki držav članic EU se nato posvetili razpravi o vzpostavitvi okvira ukrepov za krepitev evropskega polprevodniškega ekosistema oziroma tako imenovane uredbe o čipih. Vsi se strinjajo, da je potrebno pospešiti razvojne dejavnosti in proizvodnjo čipov v EU, za dosego tega cilja pa bi bilo potrebno večje angažiranje zasebnih in javnih finančnih virov v vseh državah članicah EU.
»Kljub naklonjenosti prizadevanjem na področju čipov upamo, da prerazporeditev finančnih sredstev v okviru Programov Obzorje Evropa ter Digitalna Evropa ne bo ogrozila realizacije na drugih področjih, na primer na področju umetne inteligence in kibernetske varnosti,« je opomnil državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Dejan Židan, ki je na tem zasedanju zastopal Slovenijo.
Razprava se je nato dotaknila še krepitve odpornosti evropskih strateških industrijskih ekosistemov, projektov skupnega evropskega interesa IPCEI (angleško: Important Projects of Common European Interest), industrijskih zavezništev znotraj EU, bolj učinkovitega izkoriščanja evropskih surovin in ostalih virov, krepitvi enotnega trga EU za zeleni prehod in o prednostih nizkoogljičnega krožnega gospodarskega modela.