Na Brdu pri Kranju se je danes pričel ‘Globalni forum o etiki v umetni inteligenci’. Ministrstvu za digitalno preobrazbo (MDP) ga je organiziralo v sodelovanju z Unescom, gre pa za zelo pomemben forum, sploh v luči številnih zlorab etičnih in moralnih načel, ki zaznamujejo sodobni svet.
Kongresni center Brdo pri Kranju danes in jutri gosti ‘Globalni forum o etiki v umetni inteligenci‘. Udeležuje se ga približno 500 predstavnikov vlad, mednarodnih struktur, državnih ustanov, akademske in raziskovalne sfere, nevladnih organizacij ter gospodarskih družb z vsega sveta. Udeleženci dogodka se posvečajo predvsem področju razvoja take umetne inteligence (UI), ki bo koristna za vse ljudi.
»Sodelujoči bodo razpravljali o mnogih koristih ter tudi tveganjih in škodi, povezanih z UI, o ustreznih varovalih in načinih regulacije uporabe UI, o optimalnih ureditvah na nacionalni, regionalni in svetovni ravni, o vlogi UI v procesu vključujoče digitalne preobrazbe in takega razvoja, ki prinaša koristi za vse, o trajnostnem napredovanju družb in gospodarstva, o dobrih praksah in podobno,« so pred pričetkom napovedali z Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP).
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je sicer dogodek pripravilo v sodelovanjem z agencijo Združenih narodov UNESCO, nekateri udeleženci foruma pa so na Brdu pričeli s posveti že včeraj, ko so opravili več zaprtih srečanj strokovnjakov, članov delovnih skupin ter posebnih svetovalnih skupin. Tam so analizirali zadnje svetovne novosti s področja umetne inteligence ter tudi dosedanje dosežke.
Danes so se med drugim posvetili globalnemu observatoriju za etiko UI, ki ga vzpostavlja Unesco v partnerstvu z Inštitutom Alana Turinga in Mednarodno telekomunikacijsko zvezo, regionalnim pristopom pri spodbujanju etičnega upravljanja UI, sodelovanju držav in usklajevanju pravil za UI. Tveganja pri uporabi orodij UI namreč brez jasnih pravil postajajo vse večja – sploh ob napačni domnevi, da bi regulacija lahko ovirala inovacije.
Pri tem so z MDO omenili več kot tisoč raznih pobud v zvezi z UI iz 69 držav, kar kaže, da je potreba po regulaciji uporabe ‘etične’ UI že zelo nujna. Drugi dan foruma pa bodo sledile strokovne razprave o tem, kako zagotoviti, da bo vsak lahko koristno izkoristil potencial UI, o najboljših praksah, o Unescovi ‘Mreži strokovnjakov za etiko UI brez meja’, o vključevanju UI v podjetja in v pravosodje ter o varovanju svobode izražanja in dostopa do informacij.