Število nesreč v slovenskih gorah je v zadnjem mesecu naraslo, od novega leta do danes so našteli že tri smrtne žrtve, še vsaj dva primera pa bi se lahko končala tragično. Planinska zveza Slovenije, ki vseskozi opozarja na previdnost v gorah, bo svoje pozive ponovila na posebnem posvetu, ki bo na sejmu Alpe Adria potekal v četrtek, 30. januarja.
PZS že vrsto let že jeseni začenja opozarjati na mnoge nevarnosti zimskega obiskovanja gora (foto: Manca Čujež/PZS)
Tri smrtne žrtve in še vsaj dva primera, ki sta se le po srečnem naključju končala s preživetjem ponesrečencev, to je bilanca nesreč v slovenskih gorah od novega leta do danes. Jasno je, da ugodne vremenske razmere kar kličejo k obisku gora, toda, ko se v težavah znajdejo tudi izkušeni planinci, je to znak, da je najbrž nekaj narobe. V vseh omenjenih petih primerih so se namreč v gore odpravili ljudje, ki so dobro vedeli, kaj počnejo, a je vseeno prišlo do nesreč. V večini uradnih poročil o teh nesrečnih dogodkih je kot vzrok za nezgodo naveden zdrs.
Planinska zveza Slovenije (PZS) sicer vestno in redno opozarja na nevarnosti pri obiskovanja gora, pri čemer poziva k previdnosti, k dosledni uporabi obvezne opreme in k ustrezni pripravi za obisk gora, kar še posebej velja v zimskem času. PZS bo svoja opozorila ponovila na posvetu, ki bo na Gospodarskem razstavišču v četrtek, 30. januarja, v sklopu sejma Alpe Adria. Tam bodo strokovnjaki PZS s skupaj s partnerji osvetlili problematiko množičnega obiskovanja gora, predvsem s strani planincev s pomanjkanjem znanja, opreme in občutka za nevarnost.
Na posvetu bodo sodelovali Martin Šolar (podpredsednik PZS ter predsednik odbora Gore in varnost), Jože Rovan (predsednik PZS), Eva Štravs Podlogar (državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo), Janez Rozman (predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije), Gabrijel Rožič (član Komisije za informiranje in analize GRZS),
Nataša Hočevar (vodja sektorja za raziskave, razvoj, inovacije in evropske projekte pri STO), Klemen Langus (direktor Turizma Bohinj in skupnosti Julijske Alpe), Matej Planko (generalni sekretar PZS) in Mitja Šorn (Združenje gorskih vodnikov Slovenije).