Ministrstvo za digitalno preobrazbo in UNICEF Slovenija sta pred časom zagnala spletno platformo ‘U-Report’ za otroke in mladostnike, sedaj pa so prišli tudi do prvih ugotovitev o tem, kaj je zanje pomembno. Odkrili niso nič novega, saj je že vsaj 20 let jasno, da so slovenski šolarji preobremenjeni. Zanimivo, da je do iste ugotovitve prišlo tudi Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je sicer pristojno za odobritev šolskih programov na ozemlju Republike Slovenije.
U-Report je spletna platforma UNICEF-a, ki jo uporablja že več kot 33 milijonov otrok in mladostnikov v 99 državah sveta. Glede Slovenije so si v Ministrstvo za digitalno preobrazbo (MDP) in v UNICEF Slovenija zadali cilj, da po zagonu platforme U-Report v dveh letih dosežejo okrog 7 % populacije v starosti med 13 in 19 let. Sedaj ugotavljajo, da so v manj kot 2 mesecih k sodelovanju že privabili prvih 90 slovenskih U-Reporterjev.
»U-Report omogoča odločevalcem, da neposredno slišijo mnenja otrok in mladih v Sloveniji, otrokom in mladim pa, da izrazijo svoje stališče glede tem, ki so jim pomembne. U-Report na ta način tudi krepi uresničevanje pravice do participacije. U-Report je začel uradno in javno delovati na svetovni dan otrok 20. novembra lani. V tem času je UNICEF Slovenija izvedel tri ankete med U-Reporterji,« so med drugim pojasnili z MDP.
Z anketiranjem so prišli do več pomembnih ugotovitev. Tako kar 95 % odstotkov U-Reporterjev pravi, da se, če so slišani, izboljšuje tudi njihovo počutje. Slabi odnosi, šola in stres pa so glavni razlogi za slabo počutje. Sicer večina U-Reporterjev trdi, da imajo večino dni v mesecu ‘dobre dneve’, vendar jih v skupini med 15 in 19 let kar 33 % pravi, da skoraj nikoli ne občuti ‘dobrega dneva’. Ena tretjina jih torej
Zelo zaskrbljujoča je ugotovitev, da se kar 90 % U-Reporterjev v iskanju rešitev za svoje težave ne obrne na odrasle osebe – otroci in najstniki svojih težav ne morejo reševati sami. Okrog 10.000 otrok iz osnovnih šol pa so še povprašali, o katerih temah bi želeli komunicirati. Odgovorili so: zaljubljenost in spolnost, medvrstniško nasilje, šolske obveznosti, duševno zdravje, odnosi v družini, telesna samopodoba, zasvojenosti, podnebne spremembe, prosti čas…
MDP je objavilo tudi zanimive ugotovitve Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (MVI), da je preobremenjenost s šolo eden od glavnih razlogov za ‘slabe dneve’, da je potrebno narediti več za dobre odnose in za razbremenjevanje učencev, da učenci potrebujejo dodatne kanale za pomoč in spodbudo ter da je že kar alarmantno dejstvo, da srednješolci občutijo še posebej veliko stresa.
Na MVI bi se najbrž lahko še vprašali, kdo pa je pravzaprav odgovoren za preobremenjenost šolarjev, če ne oni sami?