Naslovnica Gospodarstvo Slovenski strokovnjaki bodo delali pri Evropski vesoljski agenciji

Slovenski strokovnjaki bodo delali pri Evropski vesoljski agenciji

Avtor: Spletno Uredništvo

Trije strokovnjaki iz Slovenije bodo za obdobje enega leta delali neposredno pri Evropski vesoljski agenciji (ESA), oziroma v njenem centru v Noordwijku na Nizozemskem. Slovenija ves čas nadgrajuje sodelovanje z ESO, do sodelovanja treh slovenskih strokovnjakov pa je prišlo na podlagi sporazuma o pridruženem članstvu Slovenije z ESA. Nejc Smrkolj Koželj, Simona Malej in Adam C. McDonnell bodo tako že marca odpotovali na Nizozemsko.

Slovenija sicer še ni poslala človeka v vesolje, čeprav strokovno že sodeluje z Evropsko vesoljsko agencijo (foto: esa.int)

 

Slovenski strokovnjaki, ki so bili izbrani za t. i. ‘sekundiranje’, prihajajo iz podjetij oz. institucij Cosylab, Balmar ter Inštituta Jožef Štefan – Nordijski center Planica. Zanje so se odločili ob koncu izbirnega postopka ESE lani decembra. Trojica bo napotena v center ESA ESTEC (European Research and Technology Centre), delala pa bo na področjih vsebin programov razvoja splošnih tehnologij – GSTP, človeških in robotskih raziskav – HRE, programskih sistemov in funkcionalne verifikacije, materialov in procesov ter človeških raziskav.

Inštitut Jožef Štefan bo meseca marca na enoletno sekundiranje v ESO napotil člana Odseka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko dr. Adama C. McDonnella. Adam je Slovenec irskega rodu, ki bo sodeloval v programu ESE za človeške in robotske raziskave. Čaka ga nekaj zanimivih in odgovornih nalog, med katerimi bo prva potekala tudi na slovenskih tle in sicer gre za vgraditev centrifuge za izvajanje raziskav na področju vesoljske fiziologije in medicine v Planiški laboratorij Inštituta Jožef Štefan.

Druga naloga pa bo še bolj prestižna. McDonnell bo namreč pomagal koordinirati raziskave v mednarodnem raziskovalnem centru Concordia na Antarktiki. Njegovo delo bo zagotovo pripomoglo k razvoju in k mednarodni uveljavitvi Planiškega laboratorija Inštituta Jožef Štefan. Planiški laboratorij bo s tem postal eden od treh centrov v Evropi za Vesoljsko fiziologijo in medicino. 

V podjetju Cosylab so se odločili za napotitev (oz. ‘secondment’) Nejca Smrkolja Koželja, pri čemer se zavedajo izjemnega pomena za dolgoročno poslovno sodelovanje z ESA, ki ga takšne napotitve predstavljajo. Izbranec bo tako na ESA oddelku – ESTEC pridobival nova znanja in nadaljeval z delom na izjemno perspektivnem projektu, ki ga za ESA v podjetju izvajajo že od leta 2018 ter tako dejansko okrepil dolgoročno sodelovanje med stranema.

V celjskem podjetju BALMAR d.o.o. pa so se odločili, da na sekundiranje pošljejo dr. Simona Maleja. Slednji bo delo na ESI bo pričel s 1. marcem in sicer na oddelku za materiale in izdelovalne postopke (TEC-MSP), kateri spada pod okrilje oddelka za strojništvo. Med svojim sekundiranjem bo tudi on nadaljeval svoje dosedanje raziskovalno delo, ki ga trenutno opravlja prek Inštituta za kovinske materiale in tehnologije (IMT) v Ljubljani.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.