Slovenska skrb za čebele je izjemna, o čemer pričajo številne aktivnosti države glede zaščite čebel v preteklosti in še posebej ob nedavni proglasitvi 20. maja za Svetovni dan čebel. Tudi Slovenska turistična organizacija Slovenijo predstavlja kot deželo izjemnih naravnih danosti, katerega pomemben del so čebele. A o ‘čebelarskem turizmu’ doslej ni bilo moč prav veliko slišati, sedaj pa naj bi se to spremenilo.
Slovenski čebelnjaki so med najlepšimi na svetu, toda ali bodo res pritegnili množice turistov? (foto:antonukmar.si)
Lani decembra je Slovenska turistična organizacija STO v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije pripravila posebno publikacijo z naslovom na temo čebelarskega turizma (Follow the bees) v angleščini, kateri bodo v prvi polovici maja dodali še nemško jezikovno različico. V kratkem bo Čebelarska zveza Slovenije izdala tudi publikacijo Katalog ponudnikov čebelarskega turizma, pri pripravi splošnih vsebin o Sloveniji, kot odlični destinaciji čebelarskega turizma pa sodeluje tudi STO.
Publikacija bo predstavila ponudnike čebelarskega turizma v Sloveniji v slovenskem in angleškem jeziku na več kot 70 straneh in v nakladi 5.000 izvodov. Predvidoma bo v publikaciji vseh 35 verificiranih ponudnikov, toliko jih je namreč moč našteti po podatkih Čebelarske zveze Slovenije.
V izbrane predstavitve v tujini STO vključuje paviljon Čebelji svet, ki ga je izdelalo Ministrstvo a kmetijstvo gozdarstvo in prehrano (MKGP), posebna pozornost pa je čebelam in čebelarskemu turizmu namenjena tudi v okviru uradnega turistično-informacijskega portala slovenia.info (Medeno razkošje Slovenije, Omamni medenjaki s slovenskim medom, Izdelano in kupljeno v Sloveniji, Med za sladke trenutke in dobro počutje).
STO je v skladu s pozicioniranjem slovenske države kot zelene, aktivne, zdrave destinacije za 5-zvezdična doživetja čebelarski turizem pod sloganom »Be(e) responsible« in skozi zgodbo o čebeli postavila v središče predstavitve že na lanskoletni globalni turistični borzi WTM v Londonu ter tam požela veliko zanimanje medijske in strokovne javnosti.
V sodelovanju z Uradom vlade za komuniciranje in MKGP bo STO ob prvi obeležitvi svetovnega dneva čebel organizirala študijsko potovanje za predstavnike tujih medijev, za katerega so zaradi izjemnega interesa s strani medijev že povečali predvideno število udeležencev s ključnih trgov slovenskega turizma. Poleg tega bo Republika Slovenija ob Svetovnem dnevu čebel izdala poseben spominski kovanec, so še zapisali na STO.