V Ljubljani se je zaključilo 11. zasedanje Skupne komisije za gospodarsko sodelovanje med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo. Gospodarska menjava med državama znaša približno 300 milijonov evrov letno in še raste, Makedonija pa je glede višine slovenskih investicij v tujino na visokem četrtem mestu.
Po podpisu Portokola bo pripravljen še akcijski načrt, kjer bodo navedene dogovorjene konkretne aktivnosti in projekti (foto: mzz.gov.si).
Sopredsedujoča Skupni komisiji državni sekretar v Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije Iztok Mirošič in državni sekretar v Ministrstvu za gospodarstvo Republike Makedonije Zoran Pavlovski sta potrdila, da sta Slovenija in Makedonija zelo pomembni gospodarski partnerici. Odnosi med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo so odlični in že tradicionalno prijateljski.
Državni sekretar Mirošič je poudaril zavezanost Slovenije k trdni podpori v prizadevanjih Makedonije za članstvo v NATO in EU ter pripravljenost delitvi slovenske izkušnje in znanje. Slovenija si bo še naprej prizadevala za nudenje razvojne in tehnološke pomoči Makedoniji ter za medinstitucionalno sodelovanje v okviru t.i. twinninga. Gospodarsko sodelovanje med državama poteka dobro, kazalci blagovne menjave so spodbudni.
Gospodarska menjava znaša cca. 300 mio EUR letno in občutno raste, zato se pričakuje, da se bo trend povečanja blagovne menjave nadaljeval tudi v prihodnje. Izražena je bila ambicija za povečanje blagovne menjave na pol milijarde do leta 2020. Vrednost slovenskih neposrednih naložb v Makedoniji znaša 415 mio EUR, kar predstavlja 5-odstotno zvišanje glede v enem letu.
Makedonija je na četrtem mestu med državami, kamor Slovenija največ investira. Slovenske investicije so usmerjene predvsem v trgovino, zavarovalništvo ter kemično in avtomobilsko industrijo. Makedonske investicije v Sloveniji so leta 2016 znašale 7,5 mio EUR, kar je 30 % več kot leto prej. Državni sekretar Mirošič in državni sekretar Pavlovski sta se strinjala, da kljub dobremu gospodarskemu sodelovanju, ostajajo neizkoriščene priložnosti na številnih področjih so sporočili z Ministrstva za zunenje zavede RS.
Vladi obeh držav si bosta zato še naprej prispevali k ustvarjanju pozitivne klime in ustreznih zakonodajnih okvirov, ki bodo spodbujali dvostransko gospodarsko sodelovanje, še posebej pa investicijsko dejavnost. Priložnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja med državam se kažejo predvsem pri sodelovanju in investiranju v izgradnjo infrastrukture ter investiranju v energetske in ekološke projekte.
Perspektivno je tudi področje turizma, prehrambne industrije in kmetijstva ter jeklarske in kovinsko-predelovalne industrije. Ob koncu plenarnega zasedanja sta sopredsedujoča Skupni komisiji na slovenski in makedonski strani podpisala ‘Protokol’. Protokol predstavlja osnovo in usmeritve za nadaljnji razvoj in krepitev sodelovanja med državama po posameznih področjih.