Evropska komisija in 13 nacionalnih organov držav EU za varstvo potrošnikov je pripravilo skupno analizo dogajanja glede popustov v sklopu letošnjega t.i. ‘črnega petka’. Podatki niso spodbudni, saj je skoraj polovica spletnih prodajalcev kršila predpise.
Evropska komisija je letos pripravila posebno analitično orodje, ki temelji na umetni inteligenci, namenjeno pa je za samodejno zaznavanje zavajajočih popustov. To novo orodje je zaživelo pod okriljem EU eLab – projekta, namenjenega razvoju in uporabi naprednih digitalnih tehnologij pri spletnih potrošniških preiskavah v podporo mreži Sodelovanja za varstvo potrošnikov (CPC).
Pregled dogajanja glede popustov v sklopu letošnjega t.i. ‘črnega petka’ je pokazal veliko nepravilnosti. »Nacionalni organi so v obdobju enega meseca spremljali cene 16.000 izdelkov s 176 spletnih strani. Direktiva o označevanju cen določa, da morajo trgovine, vključno s spletnimi tržnicami, ob objavi popusta navesti najnižjo ceno, veljavno za izdelek v zadnjih 30 dneh. Pregled je pokazal kršitve na vsaj 43 % pregledanih spletnih mest,« so pojasnili s Komisije EU.
Rezultati preiskave torej kažejo, da so evropski potrošniki še vedno izpostavljeni velikemu številu lažnih popustov in goljufivih poslovnih praks s strani trgovcev. Popusti so bili letos na primer označeni za več kot polovico izdelkov, med njimi pa jih je bilo 23 % očitno neskladnih s trenutno veljavnimi predpisi EU.
Vendar pa hujših sankcij zaenkrat ni moč pričakovati, saj bodo morali pristojni državni organi najprej stopiti v stik s spornimi in od njih zahtevati spremembe v poslovnih praksah. Šele potem pa naj bi se (in še to le po potrebi) sprožili izvršilni ukrepi, ki lahko nazadnje privedejo tudi do izrekov denarnih kazni.