Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor je letos izpeljal kar 6 mesecev trajajočo akcijo nadzorov gradbišč in vzporedno tudi akcijo nadzora prijav ob začetku gradnje. Glede gradbišč so opravili 195 inšpekcijskih pregledov in uvedli 109 inšpekcijskih postopkov, glede začetka gradnje pa je bil opravljen 301 inšpekcijski pregled in uvedenih 171 inšpekcijskih postopkov. Večina prekrškov je bila upravne narave, a se je vseeno našlo tudi nekaj ilegalnih gradenj.
Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor je vse od pričetka februarja in pa do prvih dni septembra izpeljal akcijo nadzorov gradbišč po vsej državi. Preverjali so spoštovanje označitev in zaščite gradbišč, zahtev in razmer na gradbiščih ter s predpisi določenih obveznosti investitorja, nadzornika in izvajalca. Med akcijo so opravili 195 inšpekcijskih pregledov in uvedli 109 inšpekcijskih postopkov.
Od tega je bilo 106 upravnih postopkov in le 3 prekrškovni postopki. »Bistvene ugotovitve nadzora so bile, da veliko gradbišč ni oziroma ni ustrezno označenih in ograjenih glede na zahteve Pravilnika o gradbiščih. Sicer so v nadzorih v akciji gradbeni inšpektorji odkrili šest nelegalnih objektov (odrejena jim je bila ustavitev gradnje z rokom za odstranitev objektov) ter štiri neskladne objekte,« so sporočili z Inšpektorata RS za okolje in prostor.
Vzporedno s to akcijo pa je med 1. februarjem in 6. septembrom letošnjega leta potekala tudi akcija nadzora nad prijavami ob pričetkih gradenj. V akciji je sodelovalo 35 gradbenih inšpektorjev Inšpektorata RS za okolje in prostor, ki so opravili kar 301 inšpekcijski pregled in kot rezultat uvedli 171 inšpekcijskih postopkov. Od tega je bilo 167 upravnih prekrškov in 4 prekrškovni postopki.
Inšpektorji so sicer preverjali, ali se gradnja, za katero je predpisana prijava začetka gradnje, izvaja na podlagi popolne prijave, predpisane dokumentacije za izvedbo gradnje in z imenovanjem nadzornika. V 4 prekrškovnih postopkih so izdali 3 odločbe z izrečenimi opomini in 1 plačilni nalog z globo v višini tisoč evrov, ko je nekdo povsem ‘pozabil’, da bi moral prijaviti začetek gradnje.