Slovenija se bo ta teden posvetila predvsem zadnjim pripravam na pust. Povorke in pustno rajanje pripravljajo po vseh koncih države, še posebej v Ilirski Bistrici, v bližini katere domujejo tako Škoromati, Vrbišče šjme in pa tudi mnoge druge lokalne maske.
Letos je pustni torek na koledarju 13. februarja, tako da se bo večina pustnega dogajanja po Sloveniji zvrstila že v naslednjem koncu tedna. Tako bo tudi v Ilirski Bistrici, kjer so kot vsako leto tudi tokrat pripravili pester program dogajanja v maskah. Že na ‘debeli četrtek’ (8. februarja) bodo v Parku Nade Žagar po tradiciji predali oblast pustu. Letos bodo mestne ključe predali skupini mask iz domače Ilirske Bistrice.
Pravo pustno rajanje se bo začelo v soboto (10. februarja) popoldan, ko se bodo po 16. uri odprla vrata za otroško pustno zabavo v prireditvenem šotoru v istem parku. Tam bodo izbrali in nagradili najbolj izvirno družinsko pustno masko, ob 21. uri pa bo sledil ples v maskah z ansambloma Lisjaki in Kingston. Tradicionalna povorka maškar po ulicah Ilirske Bistrice bo na sporedu v nedeljo (11. februarja) in sicer se bo pričela ob 14. uri.
Pust je na bistriškem zagotovo daleč najpomembnejši praznik v vsem letu, zato se v mnogih okoliških vaseh organizirajo skupine maškar z domiselnimi aktualnimi tematikami. Poleg tega pa je širša okolica Ilirske Bistrice domovina tradicionalnih pustnih mask Škoromatov (ki valjajo za najstarejše v Sloveniji) in drugih pustnih likov, tako da se bo v tokrat v nedeljski povorki predstavilo več kot 20 skupin.
»Zagotovo ne bodo manjkali Hrušiški in Podgrajski škoromati, ki so najstarejši še živ pustni običaj v tem delu Evrope in izjemna kulturna dediščina v svetovnem merilu. Pustne skupine iz Vrbice, Vrbovega, Pregarij in Topolca so tudi stalnica povorke, odete v tradicionalne maske, kjer liki predstavljajo življenje na vasi in nekoč,« so pojasnili organizatorji pustovanja s Turistično informacijskega centra Ilirska Bistrica.
Spomnili pa so še, da bo v Pavlovčevi galeriji v Domu na Vidmu do 14. februarja odprta razstava Slovenskega etnografskega muzeja ‘Vrbišče šjme’, da je letošnja novost v pustnem času notna vstopnica za ogled gradu Prem in Etnološke muzejske zbirke Brkinski škoromati v Podgradu in da so skupaj s sedmimi lokalnimi gostinci pripravili tudi ‘Pustne kulinarične vikende’.