V nedeljo, 23. aprila se obeležuje ‘Dan v rabljenih oblačilih’. Društva Ekologi brez meja, Pravična trgovina Slovenija in Focus, društvo za sonaraven razvoj, zato tudi letos vabijo organizacije in posameznike k sodelovanju. Industrija oblačil je namreč ena največjih onesnaževalcev našega planeta.

Podobno akcijo s področja rabljenih predmetov in tudi oblačil so EBM izpeljali že 23. marca v Mariboru (foto: FB EMB)
Po predlanskih podatkih raziskave ‘Obleka naredi človeka’ v Sloveniji povprečno na leto zavržemo 12,3 kg oblačil na osebo. Te smeti nato pogosto končajo v Keniji, ki velja za globalno pokopališče hitre mode. Letno naj bi tam končalo kar 900 milijonov kosov oblačil. Ker je približno 70 % današnjih oblačil izdelanih iz plastike, je tudi njihova kakovost slabša in veliko jih zato zelo hitro postane odpadek.
Sicer so pri mednarodnem ekološkem društvu Zero Waste Europe pripravili skupne smernice za bolj krožno tekstilno industrijo in tudi podrobno analizirali kriterije za prenovo tekstilnih poslovnih modelov. Ker pa sistemske spremembe nikoli ne pridejo kar čez noč, se slovenska društva ‘Ekologi brez meja’ (EBM), ‘Focus’ in ‘Pravična trgovina’ z ‘Dnevom v rabljenih oblačilih’ posvečajo predvsem spremembam vsakdanjih navad posameznikov.
»23. april je tako priložnost, da družbena omrežja preplavimo s sporočili in fotografijami v duhu #DanVRabljenihOblačilih, saj le s pozitivnim zgledom lahko prispevamo k detabuizaciji in popularizaciji oblačil iz druge roke,« je poudarila predsednica društva EBM Katja Sreš. EMB sicer vso leto spodbujajo ponovno rabo oblačil in podaljševanje njihove življenjske dobe in sicer prek predavanj, modnih revij, popravljalnic in izmenjevalnic.
Prva akcija v sklopu prihajajočega dneva pa je bila na vrsti že predvčerajšnjim in sicer v ČS Rožnik, kjer so se lotili prav izmenjave oblačil. To pa je bila le uvodna izmenjava v prestolnici Slovenije, saj bodo v organizaciji Mestne občine Ljubljana, Zavoda Bob in Ekologov brez meja podobne izmenjevalnice v letošnjem letu zaokrožile med ljubljanskimi četrtnimi skupnostmi.